Zatarcie skazania

wyrok sądu, odroczenie, wyrok w zawieszeniu, przerwa w wykonywaniu orzeczonej kary, kaucja,

Zatarcie skazania

Postprzez bobi » Pt, 16 gru 2005, 13:04

Witam. Mam do Was pytanko. Zostałem skazany prawomocnym wyrokiem na rok i trzy misiące w zawieszeniu na trzy lata. Okres ten minał jakieś miesiąc temu. Wiem że aby nastąpiło zatarcie skazania musze odczekac jeszcze pół roku. Pożniej napisać prośbe o zatarcie skazania, tylko nie wiem gdzie\do kogo kierować takie pismo, i co w nim ma byc zawarte. Jesteście w stanie mi pomóc...dziekuje za odp i pozdrawiam
bobi
 

Postprzez Dredd » Pt, 16 gru 2005, 18:11

Zatarcie w takim wypadku następuje z mocy prawa (zob. art. 76 k.k.) a więc nie wymaga decyzji żadnego organu.
To powoduje, że moim zdaniem składanie wniosku nie jest celowe.
Osobiście mam nawet wątpliwości czy Sąd miałby prawo rozpoznać merytorycznie taki wniosek z uwagi na treść art. 37 § 1 kodeksu karnego wykonawczego:

Co do zasady wniosek należy kierować do Sądu który wydał wyrok skazujący (jeślii orzekały różne Sądy tego samnego rzędu to do tego który orzekał ostatni. Z kolei jeżeli orzekały Sądy różnego rzędu to do sądu wyższego rzędu) - zob. art. 37 kodeksu karnego wykonawczego.

We wniosku należałoby powołać się na upływ okresu próby + 6 miesięcy (licząc od daty uprawomocnienia się wyroku) dodać że w tym okresie nie naruszało się porządku prawnego, a jeśli w wyroku orzeczono np. grzywnę lub środek karny (zakaz zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia pojazdów itp., nawiązkę, świadczenie pieniężne) to środki te muszą być wykonane.

Ale jak rzekłem moim zdaniem co najmniej wątpliwe jest czy Sąd ma prawo taki wniosek rozpoznać. Ja bym chyba pozostawił go bez rozpoznania.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne Wykonawcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron