Kolizja z radiowozem policyjnym

wykroczenia, naruszenia kodeksu drogowego, mandaty, kara nagany, grzywny, ograniczenia wolności,

Kolizja z radiowozem policyjnym

Postprzez styks » N, 6 lis 2005, 11:22

Witam.
Dwa miesiące temu miałem kolizję z policyjnym radiowozem.Sprawa trafiła do sadu.Na rozpawę policjant przyszedł ze służbową bronią a sąd nie zareagował na tą sytuację.Broń była widoczna.

Mam pytanie.Czy policjant ,który jest stroną w postepowaniu sądowym[ jest oskarżonym], może przychodzić na rozprawę ze służbową bronią? Czy sąd nie powinien odpowiednio zareagować na taką sytuację? Cz nie jest to rażące naruszenie ? Jakie skutki prawne niesie takie zachowanie?
styks
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 6 lis 2005, 13:11

Czy policjant ,który jest stroną w postepowaniu sądowym[ jest oskarżonym], może przychodzić na rozprawę ze służbową bronią? Czy sąd nie powinien odpowiednio zareagować na taką sytuację? Cz nie jest to rażące naruszenie ? Jakie skutki prawne niesie takie zachowanie?


Skoro mowa o kolizji to domyślam się że jest to postępowanie w sprawie o wykroczenie (chociaż zwrot "oskarżony" brzmi jednak myląco).
Przyjmując że mowa jest o wykroczeniu a nie przestępstwie miałem pewien kłopot z szybką odpowiedzią na pytanie.
W procedurze karnej (dotyczącej rozpoznawania zarzutów o przestępstwo) są następujące przepisy:

Art. 356. § 1. Na rozprawie oprócz osób biorących udział w postępowaniu mogą być obecne tylko osoby pełnoletnie, nie uzbrojone.
§ 2. Przewodniczący może zezwolić na obecność na rozprawie małoletnim oraz osobom obowiązanym do noszenia broni.
§ 3. Nie mogą być obecne na rozprawie osoby znajdujące się w stanie nie licującym z powagą sądu.

W sprawie karnej o przestępstwo Przewodniczący składu orzekającego bez wątpienia powinien więc zwrócić uwagę na broń i zadecydować, czy zezwala na to by dana osoba przebywała z nią na sali.
Co do zasady uchybienie tej zasadzie traktowałbym raczej jako naruszenie procedury nie mające wpływu na treść wyroku, a zatem naruszenie mniej poważne, którego nie można byłoby skutecznie podnosić w apelacji. No chyba, że strona apelująca wykazałaby, że Przewodniczący nie zareagował na posiadanie broni, a broń ta wpłynęła np. na treść zeznań świadka a co za tym idzie także na treść wyroku (ale to raczej mało prawdopodobne, kiedy oskarżony jest umundurowanym policjantem i po prostu siedzi na sali z bronią u pasa.)

Mój kłopot ze sprawą o wykroczenie polegał na tym, że nie widze w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia przepisu podobnego do art. 356 k.p.k. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia nie odsyła także do wskazanego wyżej uregulowania k.p.k.

Należy jednak przyjąć, że kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia milczy w tej sprawie gdyż wchodził on w życie mniej więcej w tym samym czasie co ustawa o ustroju sądów powszechnych z 2001 roku, która w sposób generalny wprowadziła zakaz wnoszenia broni nie tylko na salę rozpraw ale do budynku sądu. Ustawodawca zapewne uznał więc, że nie ma potrzeby dublować tego zakazu.
Kodeks postępowania karnego wchodził natomiast w życie w 1998 roku kiedy obowiązywała jeszcze ustawa o ustroju sądów powszechnych z 1985 r. nie zawierająca uregulowania kwestii wnoszenia broni do sądu, czy na salę rozpraw.

Obecnie prawo ustrojowe reguluje to tak:
[prawo o ustroju sądów powszechnych - ustawa z 2001 r.]
Art. 54. § 1. Do budynków sądowych nie wolno wnosić broni ani amunicji a także materiałów wybuchowych i innych środków niebezpiecznych. Nie dotyczy to osób wykonujących w budynkach sądowych obowiązki służbowe wymagające posiadania broni.
§ 2. Prezes sądu może zarządzić stosowanie środków zapewniających bezpieczeństwo w budynkach sądowych oraz zapobiegających naruszaniu zakazu, o którym mowa w § 1. W takim przypadku do ochrony budynków sądowych oraz osób w nich przebywających stosuje się przepisy o ochronie osób i mienia.

Jeżeli policjant przyszedł na do sądu jako obwiniony czy też oskarżony to zgodnie z tym przepisem ustawy ustrojopwej powinien zdeponować broń wchodząc do sądu. Występowanie w roli obwinionego czy oskarżoengo nie jest wg mnie wykonywaniem obowiązku służbowego wymagającego posiadania broni.

Ciekaw jestem czy w praktyce Sądu są na takie wypadki przygotowane i mają gdzie zdeponować broń ;)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

kolizja z radiowozem policyjnym

Postprzez styks » N, 6 lis 2005, 13:43

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedż.
styks
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Wykroczeń

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości