Oszustwo - Aukcja (allegro)

świadczenie usług drogą elektroniczną, mp3, aukcje internetowe, e-usługi, podpis elektroniczny.

Oszustwo - Aukcja (allegro)

Postprzez Norgof » N, 23 paź 2005, 16:17

Witam serdecznie.

Jakiś miesiąc temu, zostałem ofiarą oszustwa:
Wygrawszy aukcję, potwierdziłem dane i przelałem odpowiednią kwote na rachunek sprzedającego.
Po wpłaceniu sprzedający znikł. Pod telefonem komórkowym, osoba twierdzi iż nie jest osobą o podanym imieniu i nazwizku. Korzystając z biura numerów TP namierzyłem telefon stacjonarny sprzedającego. Zarówno sprzedający jak i jego matka stwierdzili pomyłkę, gdyż sprzedajacy od dawien dawna nie korzysta juz z serwisu allegro, dane osobowe się zgadzały, ale numer rachunku oraz tel. komórkowego nie.

Czy w takim wypadku złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - oszustwa przez sprzedajacego?

Czy w przypadku "podszywania sie" pod sprzedającego i niemożności wykrycia (namierzenia) "podszywajacego sie", sprawa zostanie umorzona?

Czy bank ma obowiązek NIE księgować przelewów, jeżeli dane "odbiorca" nie są poprawne względem danych właściciela rachunku? ( inaczej mówiąc, czy przelew adresowany do "Piotra Kowalskiego" nie może być zaksięgowany na rachunku, którego właścicielem jest Rafał Nowak?)
Jeżeli powyższe nie, to czy osoba która de facto nie jest odbiorcą, ma prawo dysponowania kwotą przelewu?

--
Dziękuję i pozdrawiam.
Marcin Strzelecki - Szczecin.
Norgof
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Norgof » Pn, 24 paź 2005, 21:38

Witam serdecznie.

Powyższe pytania uznaję za nieaktualne.

Złożyłem dziś na policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. za jakiś czas powinienem dostać powiadomienie o wszczęciu dochodzenia, a po jego zakoćczeniu, trafi do prokuratury - pomyliłem się gdzieś?

Pytanie pierwsze: Do której prokuratury sprawa trafi? pokrzywdzony (ja) jest ze Szczecina. "Oszust" jest z wrocławia.

Pytanie drugie: Jaka jest szansa, że prokurator nie umorzy sprawy? (zostałem oszukany na kwote 74.02)?

Pytanie trzecie: W pouczeniu o prawach i obowiązkach pokrzywdzonego, wyczytalem: "Pokrzywdzony może złożyć wniosek, lub wyrazić zgodę na wniosek oskarżonego o skierowanie sprawy do isntytytucji lub osoby godnej zaufania w celu przeprowadzenia między nimi postępowania mediacyjnego (art 23a par. 1 kpk)"
W KPK art. 23 mówi o czymś zupełnie innym, Ale jak mam rozumiec ten zapis? Kiedy "mogę się" mediować i czy zakończone postępowanie mediacyjne oznacza umorzenie sprawy?

Pytanie czwarte: Czy dochodzenie (postepowanie przygotowawcze?) może być na moją (pokrzywdzonego) prośbę umorzone? (np. w przypadku "dogadania" się obu stron i wpłaty jakieś kwoty na rzecz pokrzywdzonego)

--
Dziękuję i pozdrawiam.
Marcin Strzelecki.
Norgof
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 24 paź 2005, 21:49

Złożyłem dziś na policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. za jakiś czas powinienem dostać powiadomienie o wszczęciu dochodzenia, a po jego zakoćczeniu, trafi do prokuratury - pomyliłem się gdzieś?


Po zakończeniu dochodzenia sprawa albo zostanie skierowana do Sądu z aktem oskarżenia albo umorzona. Jeśli chodzi o udział prokuratora to każde dochodzenie prowadzone przez policję jest nadzorowane przez prokuratora.

Pytanie pierwsze: Do której prokuratury sprawa trafi? pokrzywdzony (ja) jest ze Szczecina. "Oszust" jest z wrocławia.


Postępowanie nadzoruje prokuratura, właściwa dla jednostki policji, która prowadzi postępowanie. Jeśli jednostka, do której złożyłeś zawiadomienie uzna się za niewłaściwą to skutkiem będzie zapewne przekazanie sprawy jednostce właściwej (postanowieniem). Podejrzewam jednak że sprawa pozostanie w Szczecinie.

Pytanie drugie: Jaka jest szansa, że prokurator nie umorzy sprawy? (zostałem oszukany na kwote 74.02)?


Niestety nie jestem wróżką ;)

Pytanie trzecie: (...)


O mediacji nie wypowiadam się z głowy a kodeksu akurat pod ręką nie mam.

Pytanie czwarte: Czy dochodzenie (postepowanie przygotowawcze?) może być na moją (pokrzywdzonego) prośbę umorzone? (np. w przypadku "dogadania" się obu stron i wpłaty jakieś kwoty na rzecz pokrzywdzonego)


W tym wypadku wygląda na to ze czyn jest ścigany z urzędu (oszustwo) a jeśli tak to umorzenie na wniosek pokrzywdzonego nie jest możliwe.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Norgof » Pn, 24 paź 2005, 22:23

Witam serdecznie.

Dziękuję za odpowiedź.

Niestety nie jestem wróżką


Coś czuję niską szkodliwość społeczną czynu :\

Jeszcze jedno pytanko:
Jeżeli skorzystam z "programu ochrony kupującego", czy będę miał prawo ubiegać się o naprawienie szkód?

W zasadzie, nie bardzo wiem na jakich zasadach ów program działa.

--
Dizękuję i pozdrawiam.
Marcin Strzelecki
Norgof
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 24 paź 2005, 22:31

Coś czuję niską szkodliwość społeczną czynu :\


Niekoniecznie. Prędzej już wypadek mniejszej wagi (art. 286 § 3 k.k. o ile mnie pamięć nie myli).
Podstawowe znaczenie będzie miało to czy uda się namierzyć sprawcę. Bez tego dyskusje o szkodliwości społecznej są przedwczesne.

Jeżeli skorzystam z "programu ochrony kupującego", czy będę miał prawo ubiegać się o naprawienie szkód?


Nie orientuję się co to za program i jaki ma charakter oraz cel więc trudno mi odpowiedzieć.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo dot. Internetu, społeczeństwa informacyjnego, nowych technologii

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość