Renta rodzinna i student

KRUS, ZUS, emerytury, zasiłki dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotne, opieka i pomoc społeczna, rehabilitacja inwalidów, stypendia socjalne, opiekę nad sierotami, renty, ubezpieczenie chorobowe,

Renta rodzinna i student

Postprzez rudy » Cz, 22 wrz 2005, 15:19

Mam 22 lata, jestem studentem 2 roku i właśnie zmarł mój ojciec. Pracował w Zakładzie Karnym i od ponad roku pobierał emeryturę. Chcę starać się o rentę rodzinną.
Pytania:
1. ile wyniesie renta rodzinna ?
2. do końca studiów pozostało mi 4 lata, czy rentę będę dostawał do ich ukończenia ?
3. czy będę otrzymywał rętę rodzinną jeśli po skończeniu tychże studiów będę chciał podjąć kolejne, tym razem zaoczne ?


dziękuje za pomoc
rudy
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 22 wrz 2005, 23:18

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między uprawnionych, i tak:
- dla jednej osoby uprawnionej - 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
- dla dwóch osób uprawnionych - 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
- dla trzech i więcej osób uprawnionych - 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Obecnie najniższa renta rodzinna wynosi 562,58 zł.

Dzieci uprawnione są do renty rodzinnej do ukończenia 16 roku życia lub 25 roku życia, jeśli się uczą oraz bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia.
Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 22 wrz 2005, 23:26

Tu się jeszcze nakłada przepis, że rentę rodzinną po zmarłym emerycie lub renciście wymierza się od kwoty świadczenia, które przysługiwało zmarłemu, jednakże od kwoty nie niższej niż kwota renty inwalidzkiej II grupy, która przysługiwałaby zmarłemu (art. 24 pkt 2 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin - tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67, ze zm.)
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 22 wrz 2005, 23:31

Tu się jeszcze nakłada przepis (...)

O ile zmarły był funkcjonariuszem Służby Więziennej a nie pracownikiem Zakładu Karnego (np. wychowawcą) ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rudy » Cz, 22 wrz 2005, 23:31

tzn. mama została poinformowana że ja z siostrą dostaniemy po pełnej rencie, a ona z racji tego że pracuje dostanie jedynie jakieś wyrównanie

co znaczy ta pełna renta ? czy to jest cała ta stawka 562 zł ?
mama zarabia netto ok 650 zł - do jakiej sumy ma być to wyrównanie ?

z góry dziękuje
rudy
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rudy » Cz, 22 wrz 2005, 23:34

ojciec był funkcjonariuszem Służby Więziennej
rudy
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 22 wrz 2005, 23:35

co znaczy ta pełna renta ? czy to jest cała ta stawka 562 zł ?

To zależy od wysokości świadczenia, jakie dostawał ojciec. Poczekajcie na decyzję organu rentowego.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rudy » Cz, 22 wrz 2005, 23:44

dziękuje jeszcze raz. Poczekam na decyzje.
rudy
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia społeczne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości