Urlop wychowawczy - następnie powrót do pracy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Urlop wychowawczy - następnie powrót do pracy

Postprzez anka1 » N, 18 wrz 2005, 19:28

jestem w 6-tym miesiącu ciąży.mój pracodawca ostatnio przeprowadził ze mną rozmowę na temat mojego przejścia po urlopie macierzyńskim na urlop wychowawczy usilnie mnie do tego namawiając . tłumacząc to tym iż sobie nie poradzę z obowiązkami domowymi i zawodowymi .dodał w rozmowie iż ostanio zaniedbywałam swoje obowiązki zawodowe co jest nieprawdą i na co nie ma w moich aktach żadnych dokumentów.Czy po powrocie po urlopie macierzyńskim ma prawo zwolnić mnie z pracy , jakie mi przysługują prawa.
anka1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Urlop wychowawczy 2013

Postprzez Marcin » N, 18 wrz 2005, 22:32

Po urlopie macierzyńskim pracodawca powinien dopuścić Cię do pracy na dotychczasowych warunkach pracy i płacy, natomiast po reaktywacji stosunku pracy możesz być zwolniona na zasadach ogólnych (jak każdy inny pracownik). Przebywając na urlopie wychowawczym, uzyskasz ochronę na podstawie art. 186[1] § 1 kp. Zgodnie z tym przepisem, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Urlop wychowawczy - czy jest płatny ?

Postprzez justa123 » Cz, 15 lut 2007, 21:59

pracownik po macerzyńskim przesłał poczta wniosek o urop wypoczynkowy.Czy pracodawca musi wrazic na niego zgode?
justa123
 

Urlop wychowawczy 2013

Postprzez Margaret » Pn, 22 kwi 2013, 17:20

Wysłać najlepiej jest za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, by mieć potwierdzenie.

WARUNKI KORZYSTANIA Z URLOPU WYCHOWAWCZEGO 2013:

- przysługuje matce lub ojcu dziecka albo jego opiekunom. Muszą oni mieć co najmniej 6 miesięcy ogólnego stażu pracy. Wychowawczy można wykorzystać najwyżej w 4 częściach.

- Od 2013 roku jeden z rodziców może wykorzystać max.35 miesięcy urlopu wychowawczego. Rodzice dostają też po jednym miesiącu urlopu wychowawczego, którym nie można się „wymieniać” - jeśli się go nie wykorzysta – przepada. Urlop wychowawczy można wykorzystać do osiągnięcia przez dziecko 4 roku życia.

Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym. Na urlopie wychowawczym można wnioskować o dodatek do zasiłku rodzinnego, pod warunkiem, że dochód netto na osobę w rodzinie jest niższy niż 504 zł miesięcznie.
Margaret
 
Posty: 396
Dołączył(a): Pt, 25 lut 2011, 15:46

Re: Urlop wychowawczy - następnie powrót do pracy

Postprzez Rihanna1990 » Pn, 9 wrz 2013, 07:40

Witajcie! Mój były pracodawca jak tylko dowiedział się ze jestem w ciąży a był to 4,5 miesiąc (przez wcześniejsze miesiące dobrze mi się pracowalo, jednak już w 5 miesiącu czułam bole nog, kregoslupa, mam prace stojaca) poprosiłam o krzesło,abym mogla siedzieć i pracować a tak się da, ponieważ jestem pakowaczem. Zwolnil mnie jak stalam. Potraktowal mnie bardzo paskudnie, tymbardziej ze pracowałam tam 2 lata, bardzo mnie lubil,mnie i moja prace. Teraz zostałam bez srodkow do zycia, meza pensja nie wystarcza nam na wynajem mieszkania, rachunki, wyprawke dla dziecka, jedzenie i tp... nie spodzieewalabym się takiego zachowania z jego strony. Chcialam jak normalna kobieta pracujaca przejść na macierzyński, potem wychowawczy ale niestety zostałam na lodzie. poradzcie mi cos!
Rihanna1990
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 9 wrz 2013, 07:32


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron