Majątek wspólny czy odrębny?

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Majątek wspólny czy odrębny?

Postprzez IvoneM » Wt, 30 sie 2005, 13:36

Witam.Od niedawna jestem mężatką,nie mamy intercyzy.Rodzice chcą przepisać na mnie działkę.Czy to będzie należało do wspólnego małżeńskiego majątku czy do mojego odrębnego?A w przyszłości rodzice męża przepiszą na męża swój dom.Czyli bedziemy mieli osobne posiadłości-majątki?Czy to będzie wspólne?
IvoneM
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ccicci » Wt, 30 sie 2005, 20:37

Majątki te nie będą wspólne, ale wszelkie nakłady poczynione na te nieruchomości w trakcie trwania małżeństwa i pożytki z nich uzyskane będą wspólne.
ccicci
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 30 sie 2005, 20:47

wszelkie nakłady poczynione na te nieruchomości w trakcie trwania małżeństwa i pożytki z nich uzyskane będą wspólne.


Nie jest to do końca dobra odpowiedź. Moim zdaniem nakłady nie będą wspólne. Jedynie ten z małożnków, który poczynił nakłady na majątek odrębny drugiego, będzie miał roszczenie o ich ewentualny zwrot (przy późniejszym podziale majątku a wcześniej ewentualnie na mocy decyzji Sądu - zob. art. 45 § 1 krio). Co do pożytków jakie przyniosą nieruchomości odpowiedź jest trafna (zob. art. 32 § 2 pkt 2 krio).
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ccicci » Śr, 31 sie 2005, 13:56

Zgodziłbym się z tym ,gdyby nakłady były ponoszone z majątku odrębnego jednego małżonka na majątek odrębny drugiego. Ale w sytuacji ,gdy nakłady ponoszone są z dochodów wspólnych (a dochody są współwłasnością nawet ,gdy zarabia tylko jeden, bo np. żona będąca przy mężu pierze mu gatki, skarpetki, gotuje obiadki itp.), to logiczne, że oboje mają do tych nakładów takie samo prawo i w wypadku rozwodu właścieciel nieruchomości winien zwrócić drugiemu połowę nakładów. Pomijam przypadki, gdzie tzw. przyczynienie się do majątku wspólnego jest nierówne, gdy np. jeden pracuje, utrzymuje porządek w domu, zajmuje się dziećmi a drugi tylko wynosi domowy majątek i przepija.
ccicci
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 31 sie 2005, 20:43

logiczne, że oboje mają do tych nakładów takie samo prawo i w wypadku rozwodu właścieciel nieruchomości winien zwrócić drugiemu połowę nakładów


O tym właśnie pisałem powołując się na art. 45 krio.
Fakt, że małżonek A ma prawo do żądania w określonych okolicznościach zwrotu nakładów na majątek odrębny małżonka B poczynionych z majątku wspólnego nie oznacza jednak, że to o co z tych nakładów wzbogacił się majątek odrębny małżonka B staje się wspólnością majątkową małżeńską. Przynajmniej ja tak rozumiem treść podanych przeze mnie wcześniej przepisów kodeksu rodzinnego. Stąd nie zgodziłem się z Twoją pierwszą wypowiedzią, że nakłady z majątku wspólnego na odrębny stają się wspólnością.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron