SPADEK PO OJCU -czy sądzić się z mamą???

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

SPADEK PO OJCU -czy sądzić się z mamą???

Postprzez elly00 » Pn, 1 sie 2005, 02:02

Witam,mam pytanie.
Moi rodzice byli po rozwodzie,posiadali dom w którym wspólnie zamieszkiwali.
Po śmierci ojca jego część przeszła na mnie i brata.Mam na to stosowne dokumenty tzn.wyrok sądowy o stwierdzeniu nabycia spadku.
Zaraz po śmierci ojca ,ja wyszłam za mąż i wyprowadziłam sie z domu,brat wyjechał do USA.
Cały dom przejęła mama,zmieniła zamki i stwierdziła że dom jest jej i ja niemam tam żadnego prawa.
Ojciec zmarł 18 lat temu.Ja wyjechałam ze swojej miejscowości,kupiłam sobie dom i żyło mi się dobrze przez te wszystkie lata.
Dodam również,że na chwilę obecną dom stoi pusty ponieważ moja mama przebywa już 10 lat w USA.
Kiedy 5 lat temu dostałam zaproszenie na komunie chrześniaczki,zadzwoniłam do mamy do Bushlandu z pytaniem
czy będę mogła się przespać jedną noc wraz z moimi dziećmi w jej domu (i miom rodzinnym)
Odpowiedź była taka jak się spodziewałam-NIE
A dlaczego nie?Bo dom jest jej i ja niemam tam nic do szukania.Dodam do tego że mieszkam 350km od "swojego domu"
Z tego co mi wiadomo to mama jeszcze pozostanie w USA,niewiem ile może rok,moze 2
Domu równiez nie zamierza sprzedawać.Wydaje mi się że mój kochany braciszek z którym mam połówkę domu zrzekł się swojej części na mamę
lecz nie jestem pewna.A może jego spłaciła tam w Bushlandzie.
Moje pytanie jest następujące,co mam zrobić w takiej sytuacji?
Czy moja mama musi mnie spłacic z mojej części?
Kiedyś w rozmowie stwierdziła,że spłaci mnie jak będzie sprzedawać dom.Ok ale jak domu nigdy nie sprzeda to znaczy że nigdy mnie nie spłaci ?
Bardzo proszę o jakąś fachową pomoc.
Czy mam się sądzić ze swoją matką,która "śpi na pieniądzach".Napisałam do niej list z prośbą o spłacenie mnie,lecz ona milczy.
elly00
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 1 sie 2005, 12:25

W takiej sytuacji, jeśli ugodowe załatwienie sprawy nie wchodzi w grę, możesz wnosić o zniesienie współwłasności przez sąd (por. art. 210 i nast. kc). Innego rozwiązania nie widzę.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 1 sie 2005, 17:26

A może przeprowadzić sądowy dział spadku? Nie wiem czy to nie byłoby np. tańsze (ale z głowy nie pamiętam jak jest z wpisami itd.)
Jeśli dobrze zrozumiałem spadek został nabyty ale nigdy go nie podzielono (ani umownie ani przez Sąd)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez elly00 » Pn, 1 sie 2005, 17:39

witam
tak ,jak napisałam mam tylko papiery tzn postanowienie sądowe o nabyciu spadku i stwierdzenie nabycia spadku
a cały dom posiada mama i czuje się tam panią na włościach
elly00
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 1 sie 2005, 17:46

Oczywiście istnieje też droga sądowa do dochodzenia by matka dopuściła Cię do współkorzystania z Waszej współwłasności (w wypadku gdyby dział spadku przez np. sprzedaż domu nie interesował Cię)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez elly00 » Pn, 1 sie 2005, 17:52

ok,to wszystko wiem ale moje pytanko jest takie
czy mogę żądać od nie spłacenia mnie za moją część chodzo tu o nie małą kasę bo ok.60 tys zł
Wiem napewno że domu nie będzie sprzedawać a miszkac razem z nią nie uśmiecha mi się
elly00
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 1 sie 2005, 17:56

czy mogę żądać od nie spłacenia mnie za moją część


Tak. Albo w drodze działu spadku u notariusza (w akcie notarialnym Ty zrzekasz się praw do domu na jej rzecz a ona zobowiązuje się wypłacić Ci kasę) albo w drodze sprawy sądowej o dział spadku (poprzez przyznanie całego domu matce z obowiązkiem spłacenia Cię poprzez zapłatę konkretnej kwoty)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez elly00 » Pn, 1 sie 2005, 18:03

dzięki za pomoc
elly00
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron