• Porady prawne
Euro-tax.pl

Ulotki pod drzwiami mieszkań

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

Postprzez hajma » Cz, 23 sty 2003, 09:48

Witam!
Szanowni dyskutanci w sprawie chodzi o wyeliminowani informacji dla złodzieja, włamywacza itp o naszej nieobecności w domu . Znam przynajmniej dwa przypadki moich znajomych, gdzie ulotki reklamowe, że w czasie ich nieobecności w domu (parę dni) mieli okradzione mieszkanie, a z śledztwa policji wynikało, że 90% informacją dla złodzieji o nieobecności lokatora była ulotka. Znajomi wnieśli pozwy do sądu, ale powstało pytanie, który hipermaket zawinił ten, który ulotkę położył pierwszy, czy ten, który położył ulotkę ostatni, a może któryś w śroku, mają tutaj zastosowanie paragrafy o przekazywaniu informacji o nieobecności w domu wbrew woli poszkodowanego w ramach ustawy o ochronie danych osobowych i jak tamte sprawy się zakończa to państwu napiszę, jednak poszukiwałem precedensu, aby ułatwić pracę sędziom
Hajma
hajma
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 23 sty 2003, 21:17

mają tutaj zastosowanie paragrafy o przekazywaniu informacji o nieobecności w domu wbrew woli poszkodowanego w ramach ustawy o ochronie danych osobowych


Mam wątpliwości: jeśli są rozkładane pod drzwiami domu czy mieszkania anonimowe ulotki (niekierowane do oznaczonej danej osoby), to jakie dane osobowe zostają ujawnione ??
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Temida » N, 6 lut 2005, 17:40

Witam szanownych dyskutantów !!!
Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w sprawie roznoszenia ulotek reklamowych. Już od dłuższego czasu walczymy w naszym bloku z "akwizytorami", którzy wszędzie gdzie się da na klatce schodowej rozwieszają, a wręcz rzucają ulotki. Doszło nawet do tego, że sami (sobie tylko znanymi sposobami) otwierają drzwi wejściowe (pomimo, iż nikt z lokatorów ich nie wpuszcza). A teraz jeszcze zostaliśmy "uszczęśliwieni" ulotkami, które Poczta Polska wrzuca nam do skrzynek. Nie zgadzamy się na to, a Poczta tłumaczy, że skrzynki na listy są jej własnością. Co robić? przecież chyba mamy prawo na ulotki w skrzynkach i na "akwizytorów" się nie zgodzić. Poza tym, jest również problem, że jak listonosz wrzuca do skrzynki tyle tych papierów, to między nimi może się zawieruszyć ważna korespondencja. Proszę o kontakt wszystkich, którzy mają jakieś pomysły, żeby pomóc. Powtarzam, że chyba lokatorzy mogą mieć własne zdanie i się na to wszystko nie zgadzać. Aha, wydaje mi się, że ten art.145 Kodeksu Wykroczeń chyba nie wystarczy, może są jakieś orzeczenia na ten temat. Dziękuję i czekam.
Temida
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Ulotki pod drzwiami mieszkań

Postprzez Temida » N, 6 lut 2005, 22:56

To jeszcze raz ja. Z tego wszystkiego zapomniałam napisać, że podjęłam pewne działania, polegające na tym, że zadzwoniłam do Rzecznika Praw Obywatelskich i zapytałam, czy jako lokatorzy bloku mamy jakieś prawa. Niezbyt uprzejma Pani poinformowała mnie, że to nie jest sprawa do Rzecznika, że powinnam zadzwonić do Spółdzielni Mieszkaniowej. Zadzwoniłam, a tam Pani poinformowała mnie, że nic nie mogą z "akwizytorami" zrobić i dodała: "Z nimi Pani i tak nie wygra, trzeba dać spokój". No cóż, nie zrażona powyższymi sytuacjami chcę jednak napisać do RPO, czy takiego pisma mi nie odrzucą? Czy może jest jakaś organizacja, która zajmuje się prawami lokatorów walczących z "akwizytorami"? Co do Poczty Polskiej, to również tam zadzwoniłam i Pani powiedziała, że nie wystarczą jej podpisy lokatorów sprzeciwiających się ulotkom w skrzynkach, ale muszą oni pofatygować się osobiście na Pocztę i złożyć stosowną deklarację. Nadmieniam, iż w moim bloku jest dużo osób do późna pracujących oraz osób starszych. Co robić? Jak zaprotestować? POMÓŻCIE !!! Dziękuję i czekam.
Temida
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Esokal » Pn, 7 lut 2005, 09:22

Wklejam artykuł:
"Makulatura pod drzwiami

Codzienne sterty ulotek i gazet firmowych pod drzwiami, stały się prawdziwą udręką lokatorów zamojskich bloków. Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Waleriana Łukasińskiego wypowiedziała wojnę kolporterom.

Zwykle roznoszeniem ulotek, za niewielką opłatą zajmują się bezrobotnym, a nierzadko dzieciom. Jakie są tego skutki, widać codziennie przed drzwiami mieszkań i domów. – Nie ma dnia, abym nie wyrzucał tej makulatury sprzed swoich drzwi. Ulotki rozwieszane są na klamkach, rzucane na wycieraczki i do skrzynki pocztowej. Zbieram je nawet w niedzielę – skarży się pan Marek z osiedla Szwedzka.

Zdesperowani mieszkańcy zwrócili się o pomoc do zarządu spółdzielni. – W ostatnim czasie, postanowiliśmy nieco ukrócić działania firm reklamujących się poprzez roznoszenie ulotek – mówi Ignacy Bieliński, zastępca prezesa SM Łukasińskiego. – Docieramy do wszystkich kolporterów i za zaśmiecanie klatek, obciążamy ich finansowo. Sytuacja się nieco poprawiła. Ulotki nie są już rozrzucane, ale mocowane gumką lub wieszane na klamkach.
Cała sprawa ma jeszcze jeden aspekt. Obłożone ulotkami wycieraczki, świadczą o pustym mieszkaniu, a to doskonała wskazówka dla złodziei. – Pozostaje nam jedynie uzbroić się w cierpliwość, bo nie możemy całkowicie zabronić reklamowania się w ten sposób. Reklamodawcy mają do tego prawo, a dzięki czemu parę groszy mogą zarobić też bezrobotni – podsumowuje Bieliński.

Artur Kondrat, Miejski Rzecznik Konsumentów w Zamościu

Przesyłanie nie zamówionej informacji reklamowej jest zakazane przez przepisy szeregu ustaw. Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów uznaje tego typu reklamę za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Generalnie urzędami, do których można składać skargi na tego typu reklamy są powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów oraz prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z siedzibą w Warszawie."

Czyli przede wszystkim dobra wola i zaparcie spółdzielni.

U mnie na osiedlu w kilku blokach przy wejściu wiszą drewniane skrzynki (drewniane pudło, otwarte, z półeczkami) powieszone przez mieszkańców z napisem "Druki bezadresowe" (i jakaś tam prośba do kolporterów).
Jedna skrzynka sporych rozmiarów skutecznie załatwia sprawę.
Znajdowane sterty śmieci na wycieraczkach, w skrzynkach na listy które denerwują mieszkańców nie świadczą dobrze o wydawcach tych pseudoreklam i przynoszą efekt wręcz odwrotny do zamierzonego. Uważam że współpraca między mieszkańcami, informacja na skrzynkach na listy, "zbiorcze pudełko" na druki + zaparcie spółdzielni (ewentualnie kilka listów do wydawcy ulotek) powinno skutecznie załatwić sprawę.
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ela » Pn, 7 lut 2005, 11:28

Ja mam szczęście mieć takich sąsiadów że nawzajem sprzątamy sobie te papierzyska jeśli wiemy że kogoś nie ma w domu.

I z pocztą też chyba zrobię porządek.

:) Mój pięciolatek widząc kiedyś listonoszkę wkładającą makulaturę do skrzynki powiedział: "Proszę pani a moja mama to nie lubi tych śmieci w skrzynce". Podobno biedna listonoszka nawet się nie odwróciła na te słowa, ale mój mąż miał niezły ubaw.:)
ela
 

Ulotki pod drzwiami mieszkań. Ulotki w skrzynkach pocztowych.

Postprzez Temida » Pn, 7 lut 2005, 15:14

Kochani !!!
Bardzo dziękuję Eli, a przede wszystkim Sokalowi za artykuł. Tylko jeszcze problem Poczty Polskiej, jak stanowczo wyrazić sprzeciw wkładaniu ulotek do skrzynek na listy? Co robić, jesli zwykłe "nie" nie wystarcza? Wciąż czekam na wypowiedzi osób, które spotkały się z tym, naprawdę uciążliwym problemem.
Temida
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ccicci » Cz, 16 cze 2005, 01:21

Wszystkie skrzynki pocztowe mają jedną przegródkę do zwrotów. Proponuję systematycznie wkladać tam niechciane ulotki. Poczta powinna je zabrać.
ccicci
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron