Zwrot poręczenia majątkowego

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Zwrot poręczenia majątkowego

Postprzez Pandar » Cz, 20 gru 2001, 17:47

Pożyczyłem znajomemu pieniądze w kwocie 8.000PLN na poręczenie majątkowe (to on był składającym poręczenie).
Sprawa szybko się zakończyła (dobrowolne poddanie się karze) - facet został skazany na 5.000 zł grzywny oraz orzeczono obowiązek naprawienia szkody w terminie 1 roku od uprawomocnienia się wyroku.
W dniu ogłoszenia wyroku Sąd wydał postanowienie o uchyleniu środka zapobiegawczego.
Facet złożył wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku, pieniędzy oczywiście nie ma żeby mi zwrócić ;)
I tu pytanie: kiedy sąd zwróci kwotę poręczenia majątkowego i czy potrąci z niego grzywnę?
Pandar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dariusz_Kowalczuk » Cz, 20 gru 2001, 17:59

Sąd wydał postanowienie o uchyleniu środka zapobiegawczego na podstawie art. 253 § 1 k.p.k. Œrodek zapobiegawczy należy niezwłocznie uchylić lub zmienić, jeżeli ustaną przyczyny, wskutek których został on zastosowany, lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę

Zgodnie z art. 269 § 2 zd. 1 k.p.k. Z chwilą ustania poręczenia majątkowego przedmiot poręczenia zwraca się, a sumę poręczenia zwalnia się, pod tym jednak warunkiem, że w razie prawomocnego skazania oskarżonego na karę pozbawienia wolności następuje to z chwilą rozpoczęcia odbywania przez niego kary.
Dariusz_Kowalczuk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Pandar » So, 29 gru 2001, 14:01

Dziękuję bardzo za odpowiedź. :)
Pandar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Pandar » Cz, 7 lut 2002, 12:19

Jaki jest termin zwrotu takiego poręczenia?
Od wydania postanowienia o uchyleniu środka zapobiegawczego minęły dwa miesiące i nic :(
Mam wrażenie, że sąd celowo zwleka.
Co można zrobić aby przyspieszyć zwrot pieniędzy?
Podać sąd do sądu ?
Pandar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron