aukcje internetowe - sprawa w sądzie

świadczenie usług drogą elektroniczną, mp3, aukcje internetowe, e-usługi, podpis elektroniczny.

aukcje internetowe - sprawa w sądzie

Postprzez handlowiec » N, 29 maja 2005, 18:49

Witam serdecznie

Mam pytanie do osób które znają się na podobnych przypadkach. Ktoś kupuje towar za ponad 2000 zł po czym rezygnuje z zakupu. Jak wygląda od strony technicznej założenie sprawy w sądzie by osoba nauczyła się, że aukcje internetowe to nie zabawa i za swoje poczynania się odpowiada. Ile kosztuje założenie sprawy, jak długo się czeka. Czy rozprawa odbywa się w miejscu zameldowania oskarżonego czy moim? Osoba rezygnuje z zakupu a ja tracę 120zł za wystawienie przedmiotu i 60zł jakie serwis pobiera jako prowizję od sprzedaży. Co prawda prowizję zwrócą ale koszty wystawienia nie. Jestem w plecy 120zł i jak zmusić kupującego do wywiązania się z umowy.

Będę wdzięczny za konkretne odpowiedzi (na temat)
handlowiec
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 29 maja 2005, 19:08

Co do zasady sprzedający może żądać wykonania przez kupującego umowy sprzedaży, tj. zapłaty ustalonej w wyniku aukcji ceny.
Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego (właściwość ogólna) bądź wykonania umowy (właściwość przemienna).
Cały wpis stosunkowy, to 8% wartości przedmiotu sporu.

O aukcjach internetowych już sporo tu było - skorzystaj z wyszukiwarki.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez handlowiec » N, 29 maja 2005, 19:11

Witam

Dzięki za pomoc. Czyli na chłopski rozum - musiałbym jechać na drugi koniec Polski by tam odbyła się sprawa? Skoro ja jestem z Krakowa a kupujący z Gdyni.
handlowiec
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez handlowiec » N, 29 maja 2005, 19:17

Witam

Przeszukałem wyszukiwarkę i na ten konkretny temat nic nie znalazłem - gdzie mógłbym znaleźć jakiś szablon pisma do sądu?
handlowiec
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 29 maja 2005, 19:50

Czyli na chłopski rozum - musiałbym jechać na drugi koniec Polski by tam odbyła się sprawa? Skoro ja jestem z Krakowa a kupujący z Gdyni.

Niekoniecznie. Miejscem wykonania umowy jest zwykle miejsce, gdzie znajduje się sprzedawana rzecz ruchoma (np. sklep).
Przeszukałem wyszukiwarkę i na ten konkretny temat nic nie znalazłem - gdzie mógłbym znaleźć jakiś szablon pisma do sądu?

Formularz pozwu w postępowaniu uproszczonym.

Jeszcze jedna uwaga: jeżeli Ty jesteś przedsiębiorcą, nabywca konsumentem a sprzedaży - w ramach przedsiębiorstwa sprzedawcy - nie dokonano w wyniku aukcji (lecz np. poprzez opcję "kup teraz"), to zastosowanie znajdują przepisy o sprzedaży konsumenckiej.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo dot. Internetu, społeczeństwa informacyjnego, nowych technologii

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron