umowa o pracę

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

umowa o pracę

Postprzez answer » Wt, 19 kwi 2005, 18:21

Pracuje w pewnym zakładzie 4 lata, do tej pory miałam juz podpisane trzy umowy. Zakład proponuje mi własnie czwartą umowę. Czy jest to mozliwe?? Czy nie istnieja przypadkiem żadne ograniczenia z tym związane?? PS. Do tej pory miałam umowę na czas nieokreślony, a teraz mam mieć na czas określony. Czy istnieja jakieś "kruczki" prawne, które pomogłyby mi pozostać przy umowie na czas nieokreslony??
answer
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 19 kwi 2005, 18:35

Umowa o pracę na czas nie określony może być rozwiązana albo w drodze porozumienia stron albo w drodze wypowiedzenia (pomijam rozwiązanie bez wypowiedzenia). Jeśli nie zgodzisz się na jej rozwiązanie za porozumieniem stron, pracodawca może ją wypowiedzieć (rozwiązać z zachowaniem okresu wypowiedzenia), ale musi wtedy wskazać przyczynę wypowiedzenia. Od wypowiedzenia możesz odwołać się do sądu pracy. Natomiast, zgodnie z poglądem wyrażonym przez SN w uchwale (7) z dnia 28 kwietnia 1994 r., I PZP 52/93, nie jest dopuszczalna - przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 kp ) - zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nie określony na umowę na czas określony.
Musisz ocenić, czy korzystniejsze dla Ciebie jest wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy na czas nie określony za porozumieniem stron i przyjęcie oferty zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony (tu uwaga na art. 33 kp.), czy też niewyrażenie zgody na rozwiązanie umowy na czas nie określony i ryzyko prowadzenia sporu sądowego w razie jej wypowiedzenia przez pracodawcę.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

umowa o pracę

Postprzez elsia7 » Cz, 21 kwi 2005, 22:44

----Pracuje w pewnym zakładzie 4 lata, do tej pory miałam juz podpisane trzy umowy. Zakład proponuje mi własnie czwartą umowę. Czy jest to mozliwe?? Czy nie istnieja przypadkiem żadne ograniczenia z tym związane?? PS. Do tej pory miałam umowę na czas nieokreślony, a teraz mam mieć na czas określony.----
Jeśli do tej pory miałaś umowę na czas nie określony, to nie rozumiem, jak mogłaś podpisywa w tym okresie 3 umowy. Żeby poradzic coś sensownego, trzeba znać dokładnie stan faktyczny, zwłaszcza, że prawo pracy to nie tylko kodeks pracy, ale całe mnóstwo ustw i rozporządzeń około kodeksowych.
----Pracuje w pewnym zakładzie 4 lata, do tej pory miałam juz podpisane trzy umowy.-----
Nie istotne jest jak długo pracujesz u tego pracodawcy, ale ILE UMÓW BYŁO ZAWARTYCH PO DNIU 1.05.2004 r.
elsia7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 21 kwi 2005, 22:58

Nie istotne jest jak długo pracujesz u tego pracodawcy, ale ILE UMÓW BYŁO ZAWARTYCH PO DNIU 1.05.2004 r.


Choćby tych umów było 10, istotne jest, że ostatnia umowa została zawarta na czas nie określony. Oczywiście, być może można byłoby wykazywać, że umowa na czas nie określony co do skutków zaistniała wcześniej, niż to wynika z daty jej zawarcia (art. 25[1] kp.), ale nie to jest przedmiotem wątpliwości.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Umowa o pracę

Postprzez elsia7 » Pt, 22 kwi 2005, 08:29

Drogi Marcinie, właśnie prubóję ustalić co jest przedmiotem tego postu. Z jego treści wynika, że miały miejsce jakies nieprawidłowości, lub autor postu używa nieprawidłowych określen. Jeśliby obecna umowa była zawarta na czas nie określony, to jakąż umowę mogliby mu teraz proponować ? Może to chodzi o wypowiedzenie zmieniające, ale tego właśnie usiłuję się dowiedzieć. Twierdząc to co twierdzisz, dowodzisz, że nie wiesz co twierdzisz. Pozdrówka. ;)
elsia7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 22 kwi 2005, 09:16

Dlatego też w pierwszej wypowiedzi rozważyłem różne przypadki. Rozwiązanie umowy na czas nie określony za porozumieniem stron i zawarcie umowy na czas określony jest możliwe, natomiast wypowiedzenie zmieniające zmierzające do takiej zmiany nie jest dopuszczalne.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez elsia7 » Pt, 22 kwi 2005, 09:23

Trudno powiedzieć co jest, a co nie jest dopuszczalne w sprawie, w której nie wiadomo o co chodzi, zwłaszcza, że autor postu, jak widać nie ma zamiaru niczego wyjaśnić. ;)
elsia7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • umowa o pracę
    przez shuehos » Pt, 3 paź 2003, 20:42
    3 Odpowiedzi
    1134 Wyświetlone
    Ostatni post przez shuehos Zobacz najnowszy post
    Pt, 3 paź 2003, 21:02
  • Umowa o pracę
    przez HT » Pn, 22 sie 2005, 13:19
    2 Odpowiedzi
    1009 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    Pn, 22 sie 2005, 18:08
  • Umowa o pracę
    przez mwl » Wt, 23 gru 2003, 19:59
    2 Odpowiedzi
    924 Wyświetlone
    Ostatni post przez trixter Zobacz najnowszy post
    So, 27 gru 2003, 20:55
  • umowa o pracę
    przez franek » Wt, 5 kwi 2005, 21:52
    1 Odpowiedzi
    834 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    Wt, 5 kwi 2005, 22:28
  • umowa o prace
    przez renata2005 » Wt, 5 cze 2007, 18:53
    4 Odpowiedzi
    1288 Wyświetlone
    Ostatni post przez renata2005 Zobacz najnowszy post
    Cz, 7 cze 2007, 11:37

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron