wypowiedzenie z winy pracodawcy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

wypowiedzenie z winy pracodawcy

Postprzez Halinka » Pt, 4 mar 2005, 10:45

Firma zalega z wypłatami od 8 miesięcy.
Pracownik pisze "Rozwiązanie umowy o pracę w dniu 3.03. i pisze że z dniem 31.03.2005 na podstawie art 55 par. 1, 1 KP
rozwiązuje umowę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika, polegającego na nie wypłacaniu wynagrodzenia za pracę za miesiące ...............
Czy można tak napisać tj. chodzi mi o daty 3.03. złożenie pisma , a wypowiedzenie na 31.03.2005.

Jakie dokumenty będą potrzebne aby udowodnić przed Sądem że firma nie płaciła. Czy wystarczą RMUA i moje wyciągi z banku ? Pensje przelewane były na konto.
Na listach płac pisało że przelew.
Halinka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » So, 5 mar 2005, 01:35

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia to jednostronne oświadczenie woli złożone drugiej stronie powodujące ustanie stosunku pracy z chwilą zapoznania się drugiej strony z treścią tego oswiadczenia lub w terminie określonym w oświadczeniu. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Przed sądem nie musisz udowadniać, że nie otrzymałaś zapłaty gdyż przeprowadzenie takiego dowodu jest raczej niemożliwe.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Halinka » Pn, 7 mar 2005, 09:33

lub w terminie określonym w oświadczeniu. .

A czy możesz mi Darku dać podstawę prawnę
Gdzie to mogę wyczytać ?
Bo ja napisałam 3.03.2005 że wypowiadam na koniec miesiąca, czy na pewno tak może być czy powinno to być np w dniu 31.03. że z dniem 31.03 to co napisałeś w pierwszej połowie zdania że w dniu napisania. Nie wiem czy to nie przepisać i dać im jeszcze raz jak będą mi podpisywać świadectwo pracy .
Co musi być wpisane w świadectwie pracy :
3. Stosunek ustał w wyniku :
a) rozwiązania .........art. 55 par.1 [1]
b) ..............(szczególne przypadki) co tu wpisać
c) wygaśnięcia ...........
Tak się składa że to ja sama będę ypisywać sobie to świadectwo i nie chciałabym tego zrobić źle
Z góry dziekuję za podpisziedź.
Halinka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 7 mar 2005, 10:06

A czy możesz mi Darku dać podstawę prawnę
Gdzie to mogę wyczytać ?


Z żadnego przepisu nie wynika to wprost, ale taki wniosek jest zasadny na podstawie ogólnych zasad prawa cywilnego (stosowanego na podstawie art. 300 kp.), w szczególności - art. 61 kc. SN w uzasadnieniu uchwały (7) z dnia 9 września 1999 r., III ZP 5/99 (OSNAPiUS 2000/4/131) wyraził pogląd, iż pracodawca może podać w swoim oświadczeniu woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia inny termin ustania stosunku pracy niż jego dojście do wiadomości pracownika, ale może to uczynić tylko ze skutkiem na przyszłość. Działa to także w drugą stronę, a zatem można powiedzieć, że pracownik może podać w swoim oświadczeniu woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia inny termin ustania stosunku pracy niż jego dojście do wiadomości pracodawcy, ale może to uczynić tylko ze skutkiem na przyszłość.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron