darowizna

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

darowizna

Postprzez Gaja » N, 2 sty 2005, 20:51

Proszę o poradę w dwóch sprawach.
Czy mogę dokonać darowizny (dom jednorodzinny) w przypadku gdy nieruchomość nie posiada ksiegi wieczystej?

Czy istnieje możliwość wycofania się darczyńcy, chodzi mi o sytuację kiedy dokonano aktem notarialnym darowizny?
Gaja
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 2 sty 2005, 21:24

Czy mogę dokonać darowizny (dom jednorodzinny) w przypadku gdy nieruchomość nie posiada ksiegi wieczystej?


Tak. Zastosowanie ma art. 92 § 4 Prawa o notariacie:

Jeżeli akt notarialny w swej treści zawiera przeniesienie, zmianę lub zrzeczenie się prawa ujawnionego w księdze wieczystej albo ustanowienie prawa podlegającego ujawnieniu w księdze wieczystej, bądź obejmuje czynność przenoszącą własność nieruchomości, chociażby dla tej nieruchomości nie była prowadzona księga wieczysta, notariusz sporządzający akt notarialny jest obowiązany zamieścić w tym akcie wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, zawierający wszystkie dane wymagane przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Notariusz jest obowiązany przesłać z urzędu sądowi właściwemu do prowadzenia ksiąg wieczystych wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis do księgi wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu, w terminie trzech dni od sporządzenia aktu.

Czy istnieje możliwość wycofania się darczyńcy, chodzi mi o sytuację kiedy dokonano aktem notarialnym darowizny?


Tak - jeżeli obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności (art. 898, 899 kc).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Gaja » N, 2 sty 2005, 21:33

Dziękuję, jestem wdzięczna za błyskawiczną niemal odpowiedź.
Gaja
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

rażąca niewdzięczność

Postprzez Gaja » Śr, 5 sty 2005, 10:14

Zastanowiło mnie to sformułowanie.

Czy odejście od małzonka (rozwód) może być ową niewdzięcznością w przypadku gdy darowizna, znaczna dosyć, zostala dokonana w krótkim okresie poprzedzającym złożenie pozwu.
Przesadzilam?

Jeszcze jedno pytanie.
Jesli ,załóżmy, obdarowany pozbył się darowizny(sprzedaż) a obdarowujacy chce ją cofnąć, co wtedy?
Gaja
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 11 lut 2005, 20:35

Zastanowiło mnie to sformułowanie.

Czy odejście od małzonka (rozwód) może być ową niewdzięcznością w przypadku gdy darowizna, znaczna dosyć, zostala dokonana w krótkim okresie poprzedzającym złożenie pozwu.


Moim zdaniem samo złożenie pozwu rozwodowego nie może być taką rażącą niewdzięcznością.
Inna sprawa gdyby sprawa rozwodu pojawiła się np. z powodu znęcania się obdarowanego nad darczyńcą itp.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • darowizna
    1, 2przez atena » Pn, 2 lip 2007, 19:24
    10 Odpowiedzi
    2611 Wyświetlone
    Ostatni post przez kier_as Zobacz najnowszy post
    So, 7 lip 2007, 21:43
  • Darowizna
    przez prezo » Wt, 30 maja 2006, 21:12
    0 Odpowiedzi
    636 Wyświetlone
    Ostatni post przez prezo Zobacz najnowszy post
    Wt, 30 maja 2006, 21:12
  • darowizna
    przez xxx12 » Wt, 24 sty 2006, 16:30
    2 Odpowiedzi
    1104 Wyświetlone
    Ostatni post przez Irena01 Zobacz najnowszy post
    Śr, 25 sty 2006, 15:27
  • darowizna
    przez beata0 » Wt, 22 lis 2005, 12:19
    1 Odpowiedzi
    1050 Wyświetlone
    Ostatni post przez Dredd Zobacz najnowszy post
    Wt, 22 lis 2005, 17:32
  • darowizna
    przez am » Cz, 8 maja 2008, 15:03
    1 Odpowiedzi
    798 Wyświetlone
    Ostatni post przez aruncio Zobacz najnowszy post
    Cz, 8 maja 2008, 22:06

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron