• Porady prawne
Euro-tax.pl

Ważność ubezpieczenia OC

polisy na życie, OC, AC, ubezpieczenia indywidualne, ubezpieczenia nieruchomości, majątku

Ważność ubezpieczenia OC

Postprzez janjk » Pn, 20 gru 2004, 14:08

Witam!

Mam ogromny problem i wątpliwości w związku z terminem ubezpieczenia OC samochodu.

Auto używane zakupione w Niemczech zarejestrowałem w kraju 2 dni przed upływem ważności 15-dniowego ubezpieczenia wykupionego w Niemczech i mam wątpliwości, czy przez te 2 dni tamta polisa jeszcze obowiązywała?

Do kiedy jest ważne 15-dniowe ubezpieczenie wykupione w Niemczech.
1. Czy do końca ważności polisy?
2. Czy do dnia pierwszej rejestracji w Polsce?

Przekonany o zachowaniu ciągłości ubezpieczeń, nową polisę OC wykupiłem 1 dzień po rejestracji.
Polisa niemiecka ważna od 1.10 do 15.10.
14.10 zarejestrowałem samochód.
15.10 nowa polisa w kraju.
Pzdr.
janjk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 20 gru 2004, 17:13

Podstawowe pytanie dotyczy tego czy polisa "niemiecka" polisa w ogóle w Polsce obowiązuje. Rozstrzygnąć to można tylko znając dokładną treść umowy ubezpieczenia jakie zawarłeś w Niemczech. Prawdopodobne jest że mogło ono być ograniczone np. tylko do terenu BRD (RFN).
Nie znając treści umowy jaką zawarłeś w Niemczech nie sposób odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 20 gru 2004, 17:17

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. Nr 124, poz.1152, ze zm.), posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego. Stosownie do pkt 3 obowiązek ten powstaje przed przekroczeniem granicy, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym wprowadzanym do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie posiada ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez janjk » Pn, 20 gru 2004, 21:34

To było międzynarodowe ubezpieczenie OC wykupione z racji wywozu auta z terenu Niemiec, ważne 15 dni we wszystkich państwach europejskich.
Jestem już pewien, że poniosę karę pieniężną z tytułu 1-dniowego spóźnienia z opłatą obowiązkowego ubezpieczenia OC w kraju.
Mam jeszcze pytanie dotyczące interpretacji Art.88 ust.3 Ustawy o ubezpieczeniach, a w szczególności wyrażenia „w każdym roku kalendarzowym”.
1. Czy uprawnione jest twierdzenie, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który takie kary wymierza może badać naruszenia przepisów tylko w danym roku?
2. Jeżeli UFG stwierdzi w roku np. 2005, że rok wcześniej spóźniłem się z opłaceniem OC, to ew. kara będzie mnie dotyczyć w roku 2005 lub następnych?
janjk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 20 gru 2004, 21:44

Mam jeszcze pytanie dotyczące interpretacji Art.88 ust.3 Ustawy o ubezpieczeniach, a w szczególności wyrażenia „w każdym roku kalendarzowym”.
1. Czy uprawnione jest twierdzenie, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który takie kary wymierza może badać naruszenia przepisów tylko w danym roku?

Nie.
2. Jeżeli UFG stwierdzi w roku np. 2005, że rok wcześniej spóźniłem się z opłaceniem OC, to ew. kara będzie mnie dotyczyć w roku 2005 lub następnych?


Tak. W wyrażeniu "w każdym roku kalendarzowym" chodzi o to, że opłatę płaci się oddzielnie za brak ubezpieczenia w poszczególnych latach. Jesli np. ktoś nie spełnilby obowiązku zawarcia o czasie umowy ubezpieczenia OC w 2004 i w 2005 r., będzie oddzielnie odpowiadał za brak ubezpieczenia w obu tych latach. Gdyby zatem na przykład spóźnił się o jeden dzień z zawarciem umowy ubezpieczenia w tych latach, zapłaci dwie opłaty po 20% z 500 euro.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez janjk » Pn, 20 gru 2004, 22:09

Czyli mam rozumieć, że za "przestępstwo", które popełniłem w roku 2004 muszę w bliższej lub dalszej przyszłości oczekiwać list poleconego z UFG?

Bardzo dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienia.

Korzystając z okazji, życzę Miłych i Wspaniałych Œwiąt Bożego Narodzenia oraz Spełnienia Marzeń w Nowym Roku.
Z poważaniem Jan Chytry
janjk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 20 gru 2004, 22:13

Czyli mam rozumieć, że za "przestępstwo", które popełniłem w roku 2004 muszę w bliższej lub dalszej przyszłości oczekiwać list poleconego z UFG?


O ile zostanie to wykryte, tak.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia Indywidualne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron