rozszerzenie klauzuli na małżonka

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

rozszerzenie klauzuli na małżonka

Postprzez ancom » Śr, 10 lis 2004, 11:37

Pomyłkowo umiesciłem ten post w forum podatkowym wiec pozwalam sobie go wrzucic jeszcze raz we właściwe miejsce.

W 2000 r udzieliłem pożyczki małżeństwu weksel i deklarację wekslową podpisał małżonek natomiast oboje małżonkowie ustanowili hipotekę na nieruchomości będącej ich wspólną
własnością potwierdzając przed notariuszem że zaciągnęli pożyczkę

W związku z niespłaceniem pożyczki oddałem sprawę do sądu i uzyskałem nakaz płatniczy na męża /tj na wystawcę weksla/ . Następnie wystąpiłem o nadanie klauzuli wykonalności także przeciwko małżonce Zapadł korzystny dla mnie wyrok ale małżonka się odwołała.

Sprawa wróciła na wokandę po 14 (!) miesiącach i wtedy okazało się ,że małżonkowie uzyskali rozwód i powołując się na art. 787 KPC twierdzą ,że na byłą małżonkę klauzula nie może być rozszerzona. Sąd zażądał odpisu z postanowienia
o rozwodzie i z braku takowego odroczył sprawę na 2 tygodnie na 5 listopada 2004

Czy mam jakieś szanse uzyskać klauzulę na małżonkę. Czy fakt ,że biorąc pożyczkę i że gdy zapadł pierwszy wyrok byli w związku małżeńskim nie ma znaczenia.
ancom
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 10 lis 2004, 13:56

Czy mam jakieś szanse uzyskać klauzulę na małżonkę. Czy fakt ,że biorąc pożyczkę i że gdy zapadł pierwszy wyrok byli w związku małżeńskim nie ma znaczenia.


M. zd., nie. SN w postanowieniu z dnia 26 czerwca 1974 r.,
III CRN 127/74 wyraził pogląd, że jedną z przesłanek nadania tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności w trybie art. 787 kpc jest istnienie wspólności majątkowej małżonków zarówno w chwili wyrokowania, jak i w chwili orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi dłużnika. Jeżeli zatem w wymienionych datach małżeńska wspólność majątkowa już nie istnieje, to w takiej sytuacji przepis art. 787 kpc nie ma zastosowania.. Ponieważ małzonka odwołała się od postanowienia sądu, nie uprawomocniło się ono. Sąd II instancji, wydając orzeczenie, powinien brać za podstawę stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia rozprawy (art. 316 § 1 kpc), a zatem, skoro związek małżeński został rozwiązany, zażalenie powinno zostać uwzględnione.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ancom » Śr, 10 lis 2004, 16:25

Rozumiem ,że aby oszukać wierzyciela wystarczy rozwód,separacja lub rozdzielnosc majątkowa. Prawo chroni więc nieuczciwych.
ancom
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Śr, 10 lis 2004, 17:26

Prawo chroni własność. Nawet nie twierdzisz przecież, że to 'ex' żona dłużnika Cię oszukała. Dlaczego więc chciałbyś prowadzić egzekucję z jej majątku? ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ancom » Śr, 10 lis 2004, 19:05

Pieniądze wzięla jako żona a to że się rozwiodła nie zmienia faktu ze dostała pieniądze więc w moim mnienaniu czy to jako żona czy jako eks zona mnie oszukała.
Co gorsza ustanowiła hipotekę z męzęm na ich wspólnej nieruchomosci wieć jeśli nie dostanę klauzuli rozszerzjacej na nią to nie bedę mógł złożyc sprawy do komornika aby zlicytował tę nieruchomość.Chyba że jest jakaś inny sposób aby komornik mógł rozpocząć egzekucję z nieruchomości należącej do byłych małżonków
ancom
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron