darowizna? domu

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

darowizna? domu

Postprzez grazka » So, 30 paź 2004, 20:24

Proszę o pomoc w temacie: właścicielami domu są w 1/2 dziadek (A) ,1/4 córka dziadka(B) i 1/4 wnuk-czyli syn(C). A i B chcą darować lub sprzedać lub w innej formie przepisać ten dom na C. Jak zrobić to aby było to korzystnie dla wszyskich stron? Dom stanowi dużą wartośc. Jakie opłaty ponoszą strony w darowaniu, sprzedaży tego domu?Proszę o wszelką pomoc, temat zupełnie poza moją wiedzą.
grazka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 30 paź 2004, 22:53

Wchodzą tu w grę koszty notarialne, podatkowe, sądowe - zależą one zasadniczo (stosunkowo) od wartości domu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez grazka » N, 31 paź 2004, 12:05

Wiem Marcinie, ale nie chodzi mi o wysokość kosztów ale kto płaci ? gdzie? przy jakiej opcji. Oczywiście aby koszty były jak najmniejsze.Dom ma olbrzymia wartość więc nie wchodzi w grę zwolnienie w 1 grupie spadkowej.Pozdrawiam.
grazka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez grazka » Pn, 1 lis 2004, 18:02

Czy naprawdę nikt nie potrafi mi pomóc? Proszę o zainteresowanie...
grazka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 1 lis 2004, 22:04

Napisałaś, że nie chodzi Ci o wysokość kosztów, więc sprecyzuj, jakie masz konkretnie wątpliwości. Trudno przecież robić wykład na temat skutków finansowych darowizny czy sprzedaży domu. Ponadto takie pytania bywały już na forum, więc skorzystaj z wyszukiwarki.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez grazka » Wt, 2 lis 2004, 14:56

Precyzuję : dziadek daruje 1/2 wnukowi- co płaci dziadek i komu a co wnuk. A może jest jakaś inna forma przekazania tej 1/2 wnukowi, a co za tym idzie matka synowi aby było to jak namniej bezboleśnie.Pozdrawiam.
grazka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 2 lis 2004, 17:46

Podatek od darowizny płaci wnuk. Koszty sądowe (wpisy do KW) płaci wnuk. Co do taksy notarialnej - płaci jedna ze stron darowizny (zależy jak się umówią).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez grazka » Pt, 5 lis 2004, 11:37

Mam trochę więcej wiadomości: dom wart ok.800 tys.Jak byłoby gdyby to była rzeczywiście darowizna- dziadek swoją 1/2 wnukowi, matka 1/4 synowi? A może lepiej żeby dziadek sprzedał ten dom wnukowi? Jest jego własniością od wojny, natomiast matka swojej części mniej jak 10 lat.Czy podatek wtedy się płaci, bo było coś takiego, ale nie wiem dokładnie, że jak dom jest własnością i teraz nie wiem pow.ilu lat to jest zw.z podatku. Proszę o pomoc.
grazka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron