Odprowadzenie składek ZUS i podatku

KRUS, ZUS, emerytury, zasiłki dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotne, opieka i pomoc społeczna, rehabilitacja inwalidów, stypendia socjalne, opiekę nad sierotami, renty, ubezpieczenie chorobowe,

Odprowadzenie składek ZUS i podatku

Postprzez Veer » Wt, 19 paź 2004, 15:31

Żona pracuje w szpitalu, który nie zapłacił pracownikom podwyżki z tytułu znanej ustawy "203". Pracownicy wystąpili do sądu z pozwami o wypłatę należnych pieniędzy. Komornik wyegzekwował należne pieniądze, przelał na konta pracownków, a szpital (pracodawca) wystosował do pracowników pisma, których treść przytaczam.
1. Informacja: skrót:
"Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakłądu Opieki Zdrowotnej w W... informuje, że w związku z wyegzekwowaniem należności z tytułu "203" poprzez Komornika Sądowego nie ma Pan/Pani uregulowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Obowiązek uregulowania składek na powyższe ubezpieczenia nakłada ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (...) oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia (...) w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawie rozliczania składek(...) Ustawy te obligują ubezpieczonego do opłacenia składek emerytalnych, rentowych i chorobowych w kwocie 18,71% swoich przychodów oraz 19% uzyskanych przychodów na podatek dochodowy od osób fizycznych - w tym przypadku Pana/Pani przychodem są sumy wyegzekwowane od Komornika Sądowego. (...)"
2." Nota obciążeniowa nr ....
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w W... obciąża Pana/Panią kwotą ... z tytułu składek ZUS na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe dotyczących części pracowniczej.
Uzasadnienie wystawienia noty obciążeniowej
Z zajęcia komorniczego nr ..... wynika, że otrzymała Pani/Pan kwotę .... czyli kwotę brutto, bez potrąconych składek emerytalnych, rentowych, chorobowych oraz zdrowotnych, które to składki są potrącane z należnych wynagrodzeń brutto każdemu pracownikowi.
Zakład, jako płatnik tych składek jest pośrednikiem w odprowadzeniu ich na konto ZUS. Wobec powyższego obowiązkiem Zakładu Pracy było naliczenie tych składek i wykazanie ich w raportach imiennych składanych do ZUS, co zostało dopełnione przez zakład.
W związku z powyższym wzywa się Pana/Panią w terminie 7 dni od wystawienia noty obciążeniowej do zapłaty wymienionej kwoty.
Nie dostosowanie się do powyższego spowoduje, że SP ZOZ wystąpi na drogę sądową o zwrot powyższej kwoty łącznie z wyegzekwowaniem jej przez komornika co związane jest z dodatkowymi wysokimi kosztami sądowymi i egzekucyjnymi z tytułu składek ZUS.
Należność należy wpłacać do kasy SP ZOZ W... lub na rachunek bankowy: ......
Podstawą składek na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota ...., należna składka wynosi...., którą należy wpłacić na powyższe konto SP ZOZ lub bezpośrednio na konto NFZ."
PYTANIE: czy należy zapłacić podatek od powyższej kwoty wyegzekwowanej przez komornika (zaległe wynagrodzenie należne na podstawie ustawy "203" oraz czy należy zapłacić żądane przez SP ZOZ składki na ZUZ (poprzez kasę szpitala, co rodzi obawy o ich odprowadzenie - wszak to nie szpital wypłacił należność, a komornik ją z konta ZOZu wyegzekwował).
Czekam na wypowiedzi, mogę w razie wątpliwości dodać jakieś informacje. Pozdrawiam wszystkich :-)
Veer
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez muchomorek » Wt, 19 paź 2004, 19:56

Pytałeś o taką sprawę Veer Wysłane: 24-06-2004 12:12
muchomorek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia społeczne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron