Pełnomocnik w postepowaniu karnym

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

Pełnomocnik w postepowaniu karnym

Postprzez loco » So, 25 wrz 2004, 21:49

Powiedzcie mi proszę, czy osoba zawiadamiająca o popełnieniu przestępstwa na swoją szkodę, może wyznaczyć na swojego pełnomocnika najbliższego członka rodziny, nie mającego jednak wykształcenia prawniczego, i czy w przypadku odpowiedzi twierdzącej - pełnomocnik ten może brać udział w czynnościach dochodzeniowych oraz może mieć dostęp do akt?
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 27 wrz 2004, 10:46

Przykro mi, ale nie. Generalnie pełnomocnikiem w postępowaniu karnym może być tylko adwokat, a w pewnych sytuacjach - także radca prawny. Szczegóły - art. 88 kpk.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pn, 27 wrz 2004, 12:49

Wielkie dzięki, ale prawdę mówiąc nie wywnioskowałem tego z treści podanego przez Ciebie artykułu...
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 27 wrz 2004, 13:18

Art. 88 § 1 kpk odsyła m.in. do art. 82. Art. 82 § 1 kpk stanowi, że obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury. Odpowiednie zastosowanie tego przepisu do pełnomocnika prowadzi do wniosku, że pełnomocnikiem też może być tylko osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pn, 27 wrz 2004, 13:48

Dzięki, rozumiem.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość