• Porady prawne
Euro-tax.pl

ustawa o gospodarce nieruchomościami

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

ustawa o gospodarce nieruchomościami

Postprzez wera10 » Cz, 23 wrz 2004, 14:17

Proszę o pomoc. Niedawno 16 września wykupiłam mieszkanie od gminy i nie jestem pewna czy mogę je sprzedać przed upływem 5 lat bez straty bonifikaty. Jak rozumieć art.68 ust.2 o gospodarce nieruchomościami. Podobno jeśli środki ze sprzedaży mieszkania przezmaczę na zakup innego mieszkania a tym samym poprawę warunków mieszkaniowych to nie będę musiała zwrócić bonifikaty udzielonej mi przez gminę na wykup. CZEKAM NA ODPOWIEDZI I POMOC.
wera10
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 27 wrz 2004, 11:28

Podobno jeśli środki ze sprzedaży mieszkania przezmaczę na zakup innego mieszkania a tym samym poprawę warunków mieszkaniowych to nie będę musiała zwrócić bonifikaty udzielonej mi przez gminę na wykup.


M.zd., z przepisu taka interpretacja nie wynika. Zgodnie z tym przepisem:

Właściwy organ może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli nabywca nieruchomości przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, zbył lub wykorzystał nieruchomość na inne cele niż wymienione w ust. 1 pkt 1 - 3 lub przed upływem 5 lat na inne cele niż wymienione w ust. 1 pkt 7. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej. .

Uważam, że określenie "na inne cele" dotyczy wykorzystania nieruchomości - na przykład zmiany jej charakteru z lokalu mieszkalnego na lokal użytkowy. Natomiast każde zbycie takiej nieruchomości (z wyjątkiem zbycia na rzecz osoby bliskiej), niezależnie od tego, na jaki cel zostaną przeznaczone uzyskane środki finansowe, uprawnia właściwy organ do żądania zwrotu zwaloryzowanej bonifikaty.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości