uzupełnienie weksla

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

uzupełnienie weksla

Postprzez Miszku » So, 14 sie 2004, 13:11

witam, od razu startuje z pytaniem...
mam nakaz zapłaty z weksla (zobowiązania spłaciłem przed wydaniem nakazu) który został uzupełniony niezupełnie zgodnie z porozumieniem- różnica kilku zł prawdopodobnie w wyliczeniu odsetek. Czy może to być podstawą unieważnienia weksla (jeżeli takie pojęcie istnieje...)?
PS
Jeżeli naruszam w jakiś sposób zasady obowiązujące na forum-sorki, pojawiam sie tu po raz pierwszy...
Michał
Miszku
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 14 sie 2004, 15:20

(zobowiązania spłaciłem przed wydaniem nakazu)


To może warto rozważyć złożenie środka odwoławczego do nakazu zapłaty.
Choć to - jak i to, czy błąd w wypełnieniu można wykorzystać, zależy m.in. od tego kto dochodzi zapłaty z weksla (czy strona z którą podpisałęś deklarację wekslową czy też może ktoś inny kto wszedł w międzyczasie w posiadanie weksla)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Miszku » So, 14 sie 2004, 17:29

historia, w skrocie, jest taka:
weksel był azabezpieczeniem transakcji handlowej z opóźnionym terminem spłaty. Ze zobowiązań nie wywiązałem sie w terminie, kontrahent po wezwaniu do zapłaty uzupełnił weksel. W momencie, kiedy mogłem, spłaciłem należnośc i zażądałem zwrotu weksla. Zamiast weksla dostałem nakaz.. Wpłata była dzień po złożeniu przez kontrahenta pozwu, objęła tylko należność główną, bez odsetek. Z pozwu i pism, które dostałem wraz z nakazem dowiedziałem sie, że pozew początkowo obejmował tylko należność główną, później ( po wpłacie) zmodyfikowany został do kwoty z weksla - należność+odsetki nieznacznie zawyżone. Praktycznie wygląda na to, że należność powinienem wpłacić jeszcze raz...tym razem z weksla. Weksel był oczywiście in blanco + porozumienie, z adnotacją bez protestu.
Michał
Miszku
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 15 sie 2004, 18:44

Pozostaje zrobić Ci to, co zaproponował Dredd w pierwszym zdaniu swojej wypowiedzi - inaczej tego nakazu nie odkręcisz.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron