podział majątku

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Postprzez Marcin » Pn, 5 lip 2004, 15:01

Ale to Ty podaj konkrety. Oczekujesz od nas odpowiedzi, choć nie znamy treści tych umów.
Generalnie umowa dotycząca podziału majątku wspólnego zawierana po ustaniu tej wspólności nie wymaga szczególnej formy z tym jednak zastrzeżeniem, że jeżeli w skład dzielonego majątku wchodzi nieruchomość, umowa powinna być pod rygorem nieważności zawarta w formie aktu notarialnego (art. 1037 § 2 w zw. z art. 73 § 2 zd. 1 k.c.). W innym wypadku (jeśli wspólność ustawowa trwa) konieczne jest dochowanie formy notarialnej (art. 47 § 1 kro).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 5 lip 2004, 19:38

Generalnie umowa dotycząca podziału majątku wspólnego zawierana po ustaniu tej wspólności nie wymaga szczególnej formy (...)
W innym wypadku (jeśli wspólność ustawowa trwa) konieczne jest dochowanie formy notarialnej (art. 47 § 1 kro).


Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale tak "z niczego czyli z głowy" zaryzykowałbym stwierdzenie, że podział majątku dorobkowego małżeńskiego nie jest dopuszczalny w czasie trwania wspólności (w żadnej formie).

Najpierw trzeba znieść wspólność (aktem notarialnym) a dopiero potem dzielić (nie koniecznie w sądzie, a aktem notarialnym obowiązkowo np. wtedy, gdy w skład dzielonego majątku wchodzi nieruchomość).

Jak sądzę można sobie wyobrazić, że w jednym akcie notarialnym zniesiemy wspólność ustawową małżeńską i jednocześnie podzielimy majątek dorobkowy, ale owo zniesienie wspólności musi nastąpić przed podziałem
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 5 lip 2004, 19:43

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale tak "z niczego czyli z głowy" zaryzykowałbym stwierdzenie, że podział majątku dorobkowego małżeńskiego nie jest dopuszczalny w czasie trwania wspólności (w żadnej formie).


Jednak z moją głową chyba jeszcze nie najgorzej ;)
Z ciekawości sprawdziłem w kodeksie:

Art. 35. W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W tej sytuacji umowa działu majątku, o której mowa w tym wątku, jako zawarta przed zniesieniem wspólności ustawowej, nie będzie skuteczna niezależnie od jej formy
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 5 lip 2004, 21:27

Ale - moim zdaniem - nie ma przeszkód, aby jedną umową (notarialną) znieść wspólność majątkową i podzielić majątek wspólny. Nie można dokonać podziału przed zniesieniem wspólności - zgoda, ale nie widzę przeszkód dla dokonania tych czynności w jednym dniu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

podział

Postprzez margot » Wt, 6 lip 2004, 09:02

Dredd, wielkie dzięki, wreszcie konkretnie i na temat.
Jedno najważniejsze dla mnie to to, że żadne z małżonków nie może żądać podziału majątku w trakcie trwania małżeństwa. i żaden podział , niezależnie od jego formy, dokonany nawet pisemnie za zgodą obu stron ale przed sporządzeniem intercyzy nie ma mocy prawnej . czyli tak naprawde żadnego podziału nie było i teraz na sprawie rozwodowej będzie mógł domagać sie podziału majątku wspólnego nabytego przed sporządzeniem intercyzy?
margot
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 6 lip 2004, 09:12

Co do zasady zgadza się, ale nie wiadomo, co jest w intercyzie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 11 lip 2004, 13:54

Ale - moim zdaniem - nie ma przeszkód, aby jedną umową (notarialną) znieść wspólność majątkową i podzielić majątek wspólny. Nie można dokonać podziału przed zniesieniem wspólności - zgoda, ale nie widzę przeszkód dla dokonania tych czynności w jednym dniu.


W pełni się z Tobą zgadzam Marcinie - zresztą nadmieniałem już o tym wyżej
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 11 lip 2004, 13:57

Jedno najważniejsze dla mnie to to, że żadne z małżonków nie może żądać podziału majątku w trakcie trwania małżeństwa.


Precyzyjniej: w trakcie trwania współności majątkowej małzeńskiej co nie musi być tożsame z trwaniem małżeństwa

i żaden podział , niezależnie od jego formy, dokonany nawet pisemnie za zgodą obu stron ale przed sporządzeniem intercyzy nie ma mocy prawnej . czyli tak naprawde żadnego podziału nie było i teraz na sprawie rozwodowej będzie mógł domagać sie podziału majątku wspólnego nabytego przed sporządzeniem intercyzy?


Co do zasady tak. Ale podobnie jak Marcin zastrzegam, że może mieć znaczenie to, co dokładnie znajduje się w notarialnej intercyzie (należałoby sprawdzić czy tam nie są już zawarte np. jakieś postanowienia co do sposobu podziału majątku dotąd wspólnego)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron