Wykorzystywanie cudzych zdjęć

świadczenie usług drogą elektroniczną, mp3, aukcje internetowe, e-usługi, podpis elektroniczny.

Wykorzystywanie cudzych zdjęć

Postprzez Mecha » Wt, 29 cze 2004, 13:25

Na wielu stronach intenetowych publikowane są zdjęcia, loga itp. Czy serwis intenetowy, informujący o nowściach może te loga wykorzystywać?

Wyobraźmy sobie stronę firmy X (www.x.pl). Pewien serwis intenetowy - Y informuje o nowościach, które pojawiają się na stronie firmy X. Pewnego dnia na stronie X pojawił się news: nowa maszyna do sortowania łyżeczek. Obok tego widnieje zdjęcie łyżeczki. Na to reaguje od razu seriws Y. Umieszcza stosowny news, a obok niego umieszcza dwa obrazki - jedno jest zdjęciem, pobranym ze strony X, a drugie to logo firmy X.

Czy serwis Y ma prawo w taki sposób wykorzystywać te obrazki?
Mecha
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 29 cze 2004, 13:53

Wydaje się, że serwis Y powinien uzgodnić z serwisem X zasady wykorzystywania zdjęć czy obrazkow.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Mecha » Wt, 29 cze 2004, 19:17

A właśnie - mi też się tak wydaje :|. Musze być jednak pewien :|.

Np. gdy na jakimś portalu pojawia się artykuł o jakiejś firmie, czasopismie itp. to pojawiają się loga. Jeżeli jeszcze ten portal pisze niezbyt dobre rzeczy o danej firmie/czasopismie to mam wątpliwości, czy ze sobą uzgadniali wykorzystanie loga...
Mecha
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 29 cze 2004, 22:07

Myślę, że w grę może m.in. wchodzić ochrona praw autorskich i ewentualne roszczenia z tytułu ich naruszenia. Nie jest także wykluczone wykorzystanie przepisów kc dotyczących ochrony dóbr osobistych (art. 24 § 3 kc). Można to jednak rozpatrywać w oparciu o konkretne okoliczności faktyczne.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Mecha » Śr, 30 cze 2004, 10:41

Ech - w takim razie czuję się niepocieszony ;). Dzięki z odpowiedzi.
Mecha
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo dot. Internetu, społeczeństwa informacyjnego, nowych technologii

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron