Pytanie o SPAM

świadczenie usług drogą elektroniczną, mp3, aukcje internetowe, e-usługi, podpis elektroniczny.

Pytanie o SPAM

Postprzez Ala » Cz, 16 paź 2003, 12:28

Mam pytanie o SPAM. Nie ukrywam, że liczę na Darka w związku z tym i z tym- co znalazłam na usenecie.
Czy mogłabym prosić o wzór zawiadomienia policji o otrzymaniu spamu?

I jeszcze jedno pytanko: czy spamowanie grup dyskusyjnych również jest karalne?

Pozdrawiam,
Ala

P.S. Sympatyczny ten obwiniony ;)
Ala
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 16 paź 2003, 14:30

spamowanie grup dyskusyjnych również jest karalne?


IMHO, tak.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 16 paź 2003, 15:00

Czy mogłabym prosić o wzór zawiadomienia policji o otrzymaniu spamu?

Zawiadamiam o popełnieniu wykroczenia przez nieznanego sprawcę na moją szkodę polegającego na przesłaniu za pomocą poczty elektronicznej niezamówionej informacji handlowej, tj. czyn z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204) i na zasadzie art. 24 ust. 2 cyt. ustawy wnoszę o ściganie karne sprawcy.

Pismo niniejsze na zasadzie art. 25 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204) w związku z art. 17 § 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. Nr 106, poz. 1148) kieruję do jednostki Policji właściwej miejscowo ze względu na miejsce ujawnienia wykroczenia.
Załącznik:
wydruk nadesłanej informacji handlowej[/quote]
I jeszcze jedno pytanko: czy spamowanie grup dyskusyjnych również jest karalne?

Dobre pytanie ;)
Moim zdaniem tak, aczkolwiek w odróżnieniu od kierowania niezamówionej informacji handlowej "do oznaczonego odbiorcy" (art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną), należy tu się powołać na klauzulę generalną art. 3 ust. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, o ile oczywiście czyn pozostaje w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Fragles » Śr, 10 mar 2004, 19:52

Za onet.pl
Informexpo ukarane - "wina udowoniona" MK/2004-03-10

Dziś zakończyła się kolejna rozprawa przeciw polskiemu spamerowi. Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej uznał winnym prezesa warszawskiej spółki Informexpo rozsyłania niezmówionej informacji handlowej - spamu. Winny ma zapłacić grzywnę w wysokości 200 zł i pokryć koszta sądowe w wysokości 120 zł.

Informexpo w osobie prezesa Roberta Daniela Z. oskarżono o to, że 8.11.2003r. rozesłał na konta e-mail prywatnych osób niezamówioną informację handlową w której ponadto brak było wymaganych danych przedsiębiorcy. Naruszono zatem przepisy ustawy ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną i prawo działalności gospodarczej. Spam zawierał ofertę zamieszczenia wpisu reklamowego w katalogu wydawanym przez Informexpo. Taki spam trafił m.in. na konto poczty elektronicznej Dariusza Kowalczuka, który złożył stosowne doniesienie na policję.

W Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej, Wydział VII Grodzki odbyły się dwie rozprawy (16.02 i 10.03.2004). Ustalono na nich, że spam rozesłał osobiście Robert Daniel Z. W efekcie prezes Informexpo przeprosił pokrzywdzonego D.Kowalczyka. Natomiast wyrok sądu obciążył winnego karą grzywny i kosztami sądowymi.


Moje gratulacje :)

Pozdrawiam, Jerzy.
Fragles
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Esokal » Śr, 10 mar 2004, 20:08

Moje gratulacje :)

.


Moje również. A swoja drogą jakby tak każdy poszperał w skrzynce i złożył doniesienie to byśmy załatali dziurę w budżecie.
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Fragles » Śr, 10 mar 2004, 20:16

Moje również. A swoja drogą jakby tak każdy poszperał w skrzynce i złożył doniesienie to byśmy załatali dziurę w budżecie.

Jestem jak najbardziej "za". :)
Tutaj i tutaj jest więcej o sprawie.

Pozdrawiam, Jerzy.
Fragles
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo dot. Internetu, społeczeństwa informacyjnego, nowych technologii

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron