zasiłek przedemerytalny a sprzedaz mieszkania własnościowego

KRUS, ZUS, emerytury, zasiłki dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotne, opieka i pomoc społeczna, rehabilitacja inwalidów, stypendia socjalne, opiekę nad sierotami, renty, ubezpieczenie chorobowe,

zasiłek przedemerytalny a sprzedaz mieszkania własnościowego

Postprzez jarek78 » Pn, 1 mar 2004, 19:12

Witam ,mam takie pytanko -
Moja mama jest na zasiłku przedemerytalnym z urzędu pracy.Sprzedała mieszkanie własnościowe i inwestując te pieniądze rozpoczeła budowę domu jednorodzinnego,
Czy w związku z tym ze sprzedała mieszkanie osiągneła dodatkowy dochód pozbawiający ją prawa do zasiłku ?


Pozdrawiam
jarek78
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 2 mar 2004, 12:07

Jeśli mamy do czynienia z przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (por. art. 10 pkt 8 updof), to najprawdopodobniej nastąpi utrata prawa do zasiłku.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez jarek78 » Wt, 2 mar 2004, 17:37

w takim razie ludzie będący na zasiłku niemogą nic sprzedawać np. samochodów ,mieszkań i tym podobnych ,bo bedą pozbawieni prawa do zasiłku
Czy ja dobze to rozumiem ?
jarek78
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 3 mar 2004, 17:11

W przypadku zasiłku przedemerytalnego wypłacanego na poprzednich zasadach, może w grę wchodzić zawieszenie prawa do zasiłku (por. art. 37n ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, mający także zastosowanie do nadal wypłacanego zasiłku przedmerytalnego na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego oraz ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez jarek78 » Śr, 3 mar 2004, 21:35

A co by było gdyby moja mama sie nie pochwaliła ze sprzedała mieszkanie?
Nie podpisywała zadnych dokumentów w tej sprawie i nieprzedstawiła im aktu notarjalnego ?To była tylko rozmowa między nią a urzędniczką
Czy by dalej płacili ?
jarek78
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 3 mar 2004, 22:13

To już jest gdybanie... W takim przypadku można być zobowiązanym (jeśli prawda wyjdzie później na jaw) do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez jarek78 » Śr, 3 mar 2004, 23:08

dzięki za info w tej sprawie i pozdrawiam .
jarek78
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia społeczne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron