świadczenia przedemerytalne

KRUS, ZUS, emerytury, zasiłki dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotne, opieka i pomoc społeczna, rehabilitacja inwalidów, stypendia socjalne, opiekę nad sierotami, renty, ubezpieczenie chorobowe,

świadczenia przedemerytalne

Postprzez daria » Wt, 17 lut 2004, 01:05

Moja mama ma zamiar starać sie o przyznanie swiadczenia przedemerytalnego. Nie ukrywając chciała dojść do porozumienia z pracodawcą aby zwolnił ją z przyczyn dotyczących zakładu pracy, by nabyła owe świadczenie. Pracodawca uważa, że jeżeli mama dostanie wypowiedzenie z przyczyn dotyczących zakładu pracy to wówczas on nie będzie mógł zatrudnić nikogo w miejsce mojej mamy. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998r mówi "...przez przyczyny dotyczące zakładu pracy rozumie się rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych.......".
Chciałabym uzyskać odpowiedź na 2 pytania:
1) co w rozumieniu ustawy oznaczają "przyczyny organizacyjne ?
2) czy pracodawca mojej mamy miałby rzeczywiście problemy z zatrudnieniem innej osoby w miejsce mamy?
Za pomoc serdecznie dziekuję!
daria
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 17 lut 2004, 15:55

Moja mama ma zamiar starać sie o przyznanie swiadczenia przedemerytalnego. Nie ukrywając chciała dojść do porozumienia z pracodawcą aby zwolnił ją z przyczyn dotyczących zakładu pracy, by nabyła owe świadczenie. Pracodawca uważa, że jeżeli mama dostanie wypowiedzenie z przyczyn dotyczących zakładu pracy to wówczas on nie będzie mógł zatrudnić nikogo w miejsce mojej mamy. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998r mówi "...przez przyczyny dotyczące zakładu pracy rozumie się rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych.......".


Co to za ustawa i gdzie publikowana ?

Chciałabym uzyskać odpowiedź na 2 pytania:
1) co w rozumieniu ustawy oznaczają "przyczyny organizacyjne ?


Nie do końca wiem, o jaką ustawę Ci chodzi. Przyczyny organizacyjne to np. zmiana struktury organizacyjnej zakładu pracy.

2) czy pracodawca mojej mamy miałby rzeczywiście problemy z zatrudnieniem innej osoby w miejsce mamy?


Jeśli mama zostałaby zwolniona w ramach zwolnienia grupowego - być może tak, jeśli w ramach tzw. zwolnień indywidualnych - nie. Zajrzyj do ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. nr 90, poz. 844, ze zm.), w szczególności do jej art. 9.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia społeczne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron