• Porady prawne
Euro-tax.pl

spółka cywilna

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

spółka cywilna

Postprzez majki23 » Cz, 29 sty 2004, 01:18

Witam. Prosszę o porade w sprawie utworzenia spółki cywilnej. Ja juz prowadze działalność gospodarcza jako os. fizyczna. Mamy pomysl na nowy "biznes" i chcemy z kolega utworzyc spolke cywilna. Co mam zrobic w tym przxypadku.. Pomóżcie!!!!
majki23
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » Cz, 29 sty 2004, 01:56

Jeśli kolega nie prowadzi dg musi załatwić wpis w gminie. Następnie spisujecie umowę spółki – wzory w Internecie. Do spółki wnosicie albo pieniądze albo własność rzeczy. Płaci się podatek PCC od wartości wkładów. Dalej to już tylko urząd statystyczny, urząd skarbowy (NIP-2 + NIP D, musicie też okazać tytuł prawny do siedziby spółki) i zgłoszenie w ZUS dla kolegi. Ty tylko podwajasz swoją podstawę składki zdrowotnej. To byłoby wszystko. No może jeszcze rachunek bankowy i pieczątka. Powodzenia.
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez majki23 » Cz, 29 sty 2004, 02:14

Dzięki. Jest jeszcze jedna sprawa. A moze nawet dwie.
1. Chodzi o nazwe społki. Ja prowadze dg pod nazwa EXPERT. Kolega chce nazwac firme LINGUA. Czy ja musze rozszerzyc swoja nazwe o nazwe LINGUA i czy kolega musi tez przyjac nazwe EXPERT? Czy nowa społka moze nazywac sie LINGUA EXPERT?
2. Ja jako firma EXPERT prowadze juz okreslony rodzaj dzialalności X, a spolka tworzona jest po to aby prowadzic dzialalność Y i nie ma nic wspolnego z dzialalnością X (wara od mojego interesu :-) ) Czy uregulowac nalezy to w umowie społki?
O!! IO trzecia sprawa. Co z księgowościa?
Jest i czwarty problem. Gdzie moze byc siedziba spolki skoro ja mam dg w miescie x , kolega będzie mial w miesciie Y, a dzialalność zwiazana ze społka bedzie w miescie Z?

UFF!!!c NA razie tyle. Proszse jeszcze Wiesiu o odpowiedz....
majki23
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 29 sty 2004, 09:59

1. Chodzi o nazwe społki. Ja prowadze dg pod nazwa EXPERT. Kolega chce nazwac firme LINGUA. Czy ja musze rozszerzyc swoja nazwe o nazwe LINGUA i czy kolega musi tez przyjac nazwe EXPERT? Czy nowa społka moze nazywac sie LINGUA EXPERT?


Jak nazwiecie spółkę, to jest Wasza sprawa. I tak w obrocie będą miały znaczenie przede wszystkim Wasze imiona i nazwiska jako wspólników. Zgodnie z art. 43 [4] kc, firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych.


2. Ja jako firma EXPERT prowadze juz okreslony rodzaj dzialalności X, a spolka tworzona jest po to aby prowadzic dzialalność Y i nie ma nic wspolnego z dzialalnością X (wara od mojego interesu :-) ) Czy uregulowac nalezy to w umowie społki?


Tak, możecie odpowiednio ograniczyć przedmiot działania spółki. Nawiasem mówiąc, wspólnicy spólki cywilnej odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki (art. 864 kc), więc nie da się do końca oddzielić indywidualnej działalności gospodarczej i działalności prowadzonej w s.c.

Jest i czwarty problem. Gdzie moze byc siedziba spolki skoro ja mam dg w miescie x , kolega będzie mial w miesciie Y, a dzialalność zwiazana ze społka bedzie w miescie Z?


To juz zależy od Was. Do ewidencji trzeba zgłosić Wasze miejsca zamieszkania i adresy, a ponadto można tez wskazać tzw. stałe miejsce wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: spółka cywilna

Postprzez Kasia36 » Śr, 7 paź 2020, 13:02

Na waszym miejscu od razu pomyślałabym nad tym w jaki sposób zoptymalizować różne obszary biznesu. Np. przykładowo zamiast zatrudniać informatyka możesz zdecydować się na outsourcing IT od https://aitik.pl/outsourcing-it/pelne-wsparcie-it/ ich pakiet aiTik to świetna opcja dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Kasia36
 
Posty: 20
Dołączył(a): Cz, 21 maja 2020, 22:05

Re: spółka cywilna

Postprzez felly » Śr, 21 paź 2020, 20:32

Bez względu na to, jakie biznesy prowadzimy, na pewno będziemy musieli budować naszą przyszłość i nasze korelacje z klientami. A nie ma na to lepszej opcji, niż Sellizer https://www.sellizer.pl/ . To narzędzie ładnie wspiera biznes oraz sprzedaż.
felly
 
Posty: 82
Dołączył(a): Cz, 13 cze 2019, 15:18

Re: spółka cywilna

Postprzez assa » Pt, 17 gru 2021, 13:59

Biznes to biznes i on się swoimi prawami rządzi. Wiem jednak, że czasem są problemy w kwestii znajomości naszego kontrahenta. Możemy nie być go pewni i co do tego, to możemy wykorzystać stosowne narzędzia. Na stronie https://silesiafinanse.pl/czym-jest-akredytywa/ poznacie jedno z nich.
assa
 
Posty: 90
Dołączył(a): Cz, 27 cze 2019, 11:12

Re: spółka cywilna

Postprzez kinia89 » Pt, 1 lip 2022, 15:50

Ja tam niestety nie bardzo pomogą, ponieważ się nie znam na spółkach. Ale wiem znajomy miał się zgłosić do firmy https://gielda-spolek.pl/gielda/ , ponieważ oni zajmują się giełdą spółek i ogólnie pomagają przy sprzedaży, rejestracji nowych działalności itd.
kinia89
 
Posty: 194
Dołączył(a): Śr, 9 paź 2019, 11:04


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron