Umowa o pracę

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Umowa o pracę

Postprzez mwl » Wt, 23 gru 2003, 19:59

Witam!
Mam problem: Pracodawca uchyla się od potwierdzenia umowy o pracę na piśmie. Pierwszą umowę (na okres próbny) miałem na piśmie, drugiej nie mogę się doczekać. Skarga do PIPu wiąże się z przykrymi dla mnie konsekwencjami (będzie wiadome, że to ja-pracodawca jest złośliwy). Nie mogę się w ogóle dowiedzieć na jaki okres będę zatrudniony, jaka to będzie umowa (terminowa, bezterminowa, na czas wykonywania okreslonej pracy), nie wiem w końcu jakie mam prawa - chodzi mi o moment rozstania się z pracodawcą (umowa na czas określony nie przewiduje okresu wypowiedzenia ani w ogóle wypowiedzenia, podobnie jak umowa na czas wykonywania określonej pracy). Pracodawca płaci pensje i ZUS regularnie, praca ma charakter biurowy, nie ma charakteru sezonowości.
Moje pytania: co robić żeby przymusić pracodawcę do wydania mi papierka, ewentualnie gdy to się nie uda, jak bezpiecznie rozstać się z nim. W sumie pracuję 10 mies. w tym 3 próbny.
Pzdr! i dzięki z góry za pomoc!
mwl
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Esokal » So, 27 gru 2003, 14:35

Witam!
umowa na czas określony nie przewiduje okresu wypowiedzenia ani w ogóle wypowiedzenia,

Przewiduje, jak będzie zastrzeżenie w umowie o tym. Dwa tygodnie.
co robić żeby przymusić pracodawcę do wydania mi papierka

Dwa wyjścia w zasadzie: PIP lub pokazać kodeks pracy.

jak bezpiecznie rozstać się z nim.

Jeśli to "bezpiecznie" znaczy bezkonfliktowo to masz problem.
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez trixter » So, 27 gru 2003, 20:55

Witam!

Umowa o pracę jest szczególnego rodzaju umową cywilno-prawną, nie posiada żadnego rygoru.
Co do "przymuszenia" pracodawcy, to można go także postraszyć grzywną, sankcja taka wynika z art. 281 pkt. 2

"DZIAŁ TRZYNASTY Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika


Art. 281. Kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu:

1) zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 powinna być zawarta umowa o pracę,

2) nie potwierdza na piśmie, w terminie 7 dni, zawartej z pracownikiem umowy o pracę,

3) wypowiada lub rozwiązuje z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia, naruszając w sposób rażący przepisy prawa pracy,

4) stosuje wobec pracowników inne kary niż przewidziane w przepisach prawa pracy o odpowiedzialności porządkowej pracowników,

5) narusza przepisy o czasie pracy lub przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem i zatrudnianiu młodocianych,

6) nie prowadzi dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników

- podlega karze grzywny."

Pozdrawiam.
trixter
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości