swiadectwo pracy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

swiadectwo pracy

Postprzez milka » Śr, 4 wrz 2002, 13:42

mam pytanie dotyczace świadectwa pracy
czy w przypadku przeniesienia nauczyciela mianowanego na postawie art 18 KN z przedszkola miejskiego x do y, z dniem 1 wrzesnia 2002r na prosbe nauczyciela , przy czym nie dochodzi w tym przypadku do wygaśnięcia czy ustania stosunku pracy
ani tez zmiany warunków płacy i pracy, czy w takim przypadku konieczne jest wystawienie nauczycielowi świadectwa pracy - nauczyciel upiera sie przy wydaniu takiego świadectwa ?????
milka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Chomik » Śr, 4 wrz 2002, 13:52

mam pytanie dotyczace świadectwa pracy
czy w przypadku przeniesienia nauczyciela mianowanego na postawie art 18 KN z przedszkola miejskiego x do y, z dniem 1 wrzesnia 2002r na prosbe nauczyciela , przy czym nie dochodzi w tym przypadku do wygaśnięcia czy ustania stosunku pracy
ani tez zmiany warunków płacy i pracy, czy w takim przypadku konieczne jest wystawienie nauczycielowi świadectwa pracy - nauczyciel upiera sie przy wydaniu takiego świadectwa ?????



Choc wg. prawa nie ma takiego obowiązku to wg. orzecznictwa należy na wyraźną prośbę pracownika wydać taki dokument.
Chomik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ela » Cz, 5 wrz 2002, 09:17

Choc wg. prawa nie ma takiego obowiązku to wg. orzecznictwa należy na wyraźną prośbę pracownika wydać taki dokument.


Mam podobną sytuację u siebie. Proponuję wydać świadectwo pracy, aby pracownik nie miał kłopotów w przyszłości z uzyskaniem takowego. Jeśli chodzi o orzecznictwo to znalazłam interesującą uchwałę SN z 18.01.1996 - I PZP 37/95 OSNAP 1996/18/262. Cyt:"(...) W myśl bowiem art. 18 KN nauczyciel mianowany może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej l;ub innej miejscowości, na takie samo lub inne stanowisko. Na tle tego przepisu nie powinno budzić wątpliwości, że przeniesienie do innej szkoły oznacza zmianę podmiotu zatrudniającego, nie zaś nawiązanie drugiego stosunku pracy w nowej szkole, przy "zawieszeniu" stosunku pracy w szkole dotychczasowej ("macierzystej"). W związku z tym należy zwrócić uwagę, że w art. 19 ust. 3 KN wyraźnie nawiązuje się do art. 18, skoro jest w nim o tym mowa, że nauczyciela można "również" skierować do pracy w innej szkole bez jego zgody, co zakłąda, iż ustawodawca widzi w sposób całościowy regulacje ujęte w obu tych przepisach. To zaś przemawia na rzecz tezy, iż w zasadzie w jednolity sposób ocenia on skutki, jakie dla trwania stosunku pracy nauczyciela z jego dotychczasową i nową szkołą mają dokonywane czynności, niezależnie od tego, czy jest to "przeniesienie", czy też "skierowanie" do pracy w innej szkole. Oznacza to, że "skierowanie", podobnie jak i"przeniesienie" (...), powoduje rozwiązanie stosunku pracu z dotychczasowym pracodawcą (szkołą) i nawiązanie go z nowym pracodawcą."

A jeśli tak to trzeba zastosować się do art. 97 par. 1 KP, który brzmi: "W związku z rozwiązaniem lub z wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy."
Ela
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez RomanG » Pn, 11 sie 2003, 14:53

Komentarz do Karty nauczyciela z 2003 roku
(stan prawny na 1 lutego 2003 r.)

Pani Maria Szymańska pisze na str. 126:

Przeniesienie n-la na podst. art. 18 odbywa się bez rozwiązywania dotychczasowego stosunku pracy. Stosunek pracy n-la pozostaje nawiązany w drodze mianowania i jest kontynuowany w nowym miejscu pracy.
...
Dotychczasowy pracodawca n-la powinien przekazać jego akta osobowe nowemu pracodawcy. Podstawę do takiego działania stanowi par. 9 Rozp. Ministra Pracy i PS z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentów w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Na str. 127:

Art. 97 par. 1 kp. przewiduje, iż świadectwo pracy wydaje się w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Sytuacje te nie mają miejsca przy przeniesieniu n-la, gdyż - jak wskazano powyżej - nastepuje kontynuacja stosunku pracy na podstawie mianowania.
Niejednokrotnie jednakże można spotkać się z praktyką wystawiania w takich przypadkach świadectwa pracy ze względu m.in. na żądania przedstawienia takiego świadectwa w razie przeniesienia n-la przez organy emerytalno-rentowe.
RomanG
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez CHomik » Pn, 11 sie 2003, 15:21

Pani Maria Szymańska pisze na str. 126:,


A kto to Pani Maria :D ??

Art. 97 par. 1 kp. przewiduje,


Wyżej masz to samo(w poprzednim wpisie), tyle że odnosi się do tego SN (Sąd Najwyższy). Jak będzie nowy wyrok to podaj, chętnie poczytam.
CHomik
 

Postprzez RomanG » Pn, 11 sie 2003, 15:41

Pani Maria Szymańska pisze na str. 126:,


A kto to Pani Maria :D ??

Autorka tego komentarza.

Art. 97 par. 1 kp. przewiduje,


Wyżej masz to samo(w poprzednim wpisie), tyle że odnosi się do tego SN (Sąd Najwyższy). Jak będzie nowy wyrok to podaj, chętnie poczytam.



Nie mnie oceniać, gdzie leży racja. Przytoczyłem inne zdanie.
Chcę tylko zauważyć, że:

1. Wyrok jest z 1996 r., a komentarz do KN z 2003.

2. Z wyrokiem SN sprzed ośmiu lat sąd niższej instancji niekoniecznie musiałby się dzisiaj zgodzić.

3. Sprawa, której wyrok dotyczył, była troszkę inna. Rzecz dotyczyła ustalenia pracodawcy.


Pozdrawiam
RomanG
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 11 sie 2003, 17:08

A kto to Pani Maria :D ??

Maria Szymańska - radca prawny w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez CHomik » Pn, 11 sie 2003, 18:32

A kto to Pani Maria :D ??

Maria Szymańska - radca prawny w Ministerstwie Edukacji Narodowej.


To żeś mnie zagiął Darku. :D DZIĘKI !!!
CHomik
 


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron