Zwrot towaru

odszkodowanie, zwrot towarów, reklamacja, Rzecznik Praw Konsumenta, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)

Zwrot towaru

Postprzez glasstex » So, 2 sie 2003, 00:42

Witam serdecznie wszystkich.
Na poczatku lutego sprzedałem towar pewnej firmie z która juz współpracuje od 2 lat.Zwykła transakcja,udokumentowana FV (1855zł)z płatnoscia terminową 30dni.W czerwcu grzecznie upomniałem sie o zapłate,i co usłyszałem--"zmienilismy w miedzy czasie miejsce sklepu,i w nowym miejscu Pana towar sie nie sprzedaje ,chcemy zwrócic towar".Obecnie mamy sierpień,a ja nawet sie u nich nie pokazałem,bo nie wiem co mam zrobić,i nie mam najmniejszej ochoty odbierac towaru który juz sprzedałem.Przez te 6 miesiecy,juz dawno sprzedałbym ten towar gdzie indziej,a tu ktoś przyblokował mnie i jeszcze chce zwrotu,i nie ma zadnych perspektyw na dalszą współprace.Skoro nie bedziemy juz współpracować,to i ja z mojej strony inaczej traktuje takiego klienta.
Jak to jest tymi zwrotami towaru,jak juz mineło prawie 6 miesiecy,czy jest jakas konkretna ustawa która to reguluje?
Czy ja musze przyjac ten towar,jak wogóle nie mam na to ochoty :(?Co mnie to obchodzi ze mój towar komus sie sprzedawał,a teraz stoi w nowym miejscu.
Jak postapic??Co zrobic??Jaką ustawa ich postraszyc,jezeli taka jest, która mnie chroni jako sprzedawce.
Dziekuje za porade,pozdrawiam--Paweł
glasstex
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

zwrot towaru

Postprzez Pandar » So, 2 sie 2003, 01:44

Domagaj się zapłaty.

Kiedyś dostałem od Darka szczegółowe informacje nt. umowy sprzedaży. Wklejam poniżej bo nie mogę znaleźć tego wątku.

Umowa sprzedaży uregulowana jest w art. 535- 602 kodeksu cywilnego. Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy (energii lub praw) i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Ceną w umowie sprzedaży musi być zawsze suma pieniężna, z zasady wyrażona w walucie polskiej. Cenę można określić przez wskazanie podstaw do jej ustalenia.
(art. 535 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. — Kodeks cywilny — Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.)
Umowa sprzedaży, w zależności od przedmiotu umowy, ma charakter umowy realnej lub konsensualnej. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych w obrocie prawnym umów. W ramach sprzedaży wyróżnić można kilka jej form, a mianowicie sprzedaż na raty, na próbę czy z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej.
Umowa sprzedaży dochodzi do skutku przez samo ustalenie przez strony istotnych postanowień umowy. Do przeniesienia własności rzeczy oznaczonych co do gatunku, potrzebne jest przeniesienie (wydanie) posiadania rzeczy. Umowa sprzedaży jest umową odpłatną i wzajemną. Odpłatność odróżnia ją od darowizny a zapłata ceny w pieniądzu od zamiany.

Zawarcie umowy może nastąpić:
ˇ w trybie ofertowym — przyjęcie (potwierdzenie) oferty,
ˇ w formie aktu dwustronnego poprzedzonego rokowaniami (tryb negocjacyjny),
ˇ przez milczenie na złożoną ofertę,
ˇ w trybie przetargu,
ˇ poza lokalem przedsiębiorstwa,
ˇ na odległość.

Stosownie do art. 75 k.c. czynność prawna (umowa), z której wynika zobowiązanie do świadczenia wartości przewyższającej 2000 złotych, powinna być stwierdzona pismem.
W wyjątkowych wypadkach umowa może być zawarta ustnie, telefonicznie, telegraficznie lub dalekopisem (art. 66 § 2 k.c.).

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Reguła ta odnosi się do wszelkich umów zawieranych przez wszystkie podmioty.

Przedmiotem sprzedaży jest rzecz, a także energia i prawa majątkowe (art. 555 k.c.). Przedmiotem sprzedaży może więc być energia: elektryczna, cieplna, wodna, gazowa i inne oraz użytkowanie wieczyste, zastaw, hipoteka, autorskie prawa majątkowe itd., a także przedsiębiorstwo (art. 551 k.c.).

Przedmiotem sprzedaży mogą być rzeczy oznaczone indywidualnie i gatunkowo (rodzajowo). W ostatnim wypadku różnice zachodzą w regulacji nabycia własności, bowiem niezbędne jest w tym celu przeniesienie posiadania rzeczy. „Przeniesienie posiadania rzeczy oznaczonych co do gatunku może nastąpić w każdy ze sposobów przewidzianych w art. 348- 351 k.c. — a więc nie tylko przez wydanie rzeczy, ale także przez wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą, jak również wydanie środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą. Wydanie dokumentów jak również środków, o których była mowa jest jednoznaczne z wydaniem samej rzeczy” (wyrok SN z 10 listopada 1999 r. sygn. I CKN 201/98, OSNC 2000, nr 5, poz. 93).

Z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy (art. 548 § 1 k.c.). Strony mogą w umowie ustalić inną chwilę przejścia korzyści i ciężarów (art. 548 § 2 k.c.). Korzyściami są przychody, które daje kupiona rzecz, np. płody, ciężarami zaś opłaty, podatki, koszty utrzymania itp. „niebezpieczeństwo”, a więc ryzyko, które obciąża kupującego od chwili wydania mu rzeczy, obejmuje wszelkie niekorzystne skutki powstałe w wyniku utraty lub uszkodzenia rzeczy. Jeżeli po wydaniu, rzecz ulegnie uszkodzeniu lub utracie, kupujący będzie zobowiązany za nią zapłacić.
Pandar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

zwrot towaru

Postprzez glasstex » So, 2 sie 2003, 21:47

za odpowiedz,jednak nie znalazłem nic w tym zapisie mówiacego o rezygnacji przez kupujacego z zakupionego towaru ,tak jak jest w moim przypadku.Kupujacy moze sie rozmyslic i zwrócić towar sprzedawcy,tylko własnie o to chodzi--ile czasu na to ma i ogólnie jakie sa warunki zwrotów.Czy jest jakas ustawa która konkretnie o tym mówi?

pozdrawiam
glasstex
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

zwrot towaru

Postprzez Darek » Pn, 4 sie 2003, 11:50

W tym konkretnym przypadku nabywcy nie przysługuje uprawnienie do zwrotu towaru, chyba że umówiliście się inaczej.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawa Konsumenta

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości