Œwiadek

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Œwiadek

Postprzez Wiesia » Pt, 7 gru 2001, 20:07

Jak się wymiksować z konieczności stawienia się przed sądem pracy w charakterze świadka?


Wiesia
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Œwiadek

Postprzez mariagrazynaw » Pt, 7 gru 2001, 21:09

Stosownie do art. 261 kpc nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małzonków stron, ich wstępnych ( czyli rodziców, dziadków ), zstępnych ( czyli dzieci wnuków ) i rodzeństwa oraz powinowatych ( czyli krewnych małżonka ) w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia.

Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia.

Ponadto świadek ma prawo odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich, wymienionych wyżej, na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej.
Duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi.

Za niestwiennictwo świadka ( bez usprawiedliwienia ) grozi grzywna ( i słusznie ).

Czy o to ci chodziło, bo słowo " wymiksować " nie jest mi znane. Czy to jakiś slang?

Dodać mogę, że świadek zawsze ma prawo odpowiedzieć " nie pamiętam " ( jeżeli rzeczywiście nie pamięta ), " nie wiem ", (jeżeli rzeczywiście nie wie ), " nie przypominam sobie " ( jeżeli rzeczywiście sobie nie przypomina ), pamiętając jednak o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Powodzenia w sądzie ( a grzywny mogą być nakładane wielkokrotnie, nadto - również doprowadzenie przez Policję ).
mgw
mariagrazynaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » Pt, 7 gru 2001, 21:21

Dziękuję, za szybką i profesjonalną odpowiedź, oraz za domyślność ;) (moje skróty myślowe).

A co w przypadku zwolnienia lekarskiego, mam na myśli niezdolność do pracy w tym dniu?

Pozdrawiam

Wiesia
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Œwiadek

Postprzez mariagrazynaw » Pt, 7 gru 2001, 21:37

Oczywiście, można przesłać do sądu L-4 ( piszę skrótowo, ale to się tak od dawna przyjęło ) i jednocześnie napisać prośbę o usprawiedliwienie nieobecności z powodu choroby, z tym jednak, że nie każdy sąd zechce uznać takie "zwykłe" zwolnienie lekarskie za usprawiedliwiające nieobecność i ma prawo wezwać do złożenia tegoż zwolnienia, ale wystawionego przez lekarza sądowego ( są tacy lekarze i w każdym sądzie winien być wykaz takich lekarzy ). Ostatnio spotykam się z takimi przypadkami ( chodzi bowiem o przyspieszenie rozpatrzenia spraw sądowych ).

Ponadto, jeżeli sąd nie wezwie Cię do złożenia takiego zwolnienia od lekarza sądowego, to otrzymasz wezwanie na następny termin rozprawy, chyba że strona, która Cię zawnioskowała do sądu jako świadka, zrezygnuje z Twego " świadkowania ".

Sąd ma również prawo do wezwania danej osoby w charakterze świadka z urzędu, czyli bez wniosku strony, jeżeli uzna, że jego zeznania są niezbędne.
mgw
mariagrazynaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości