czy muszę spłacić długi po zmarłym ojcu

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

czy muszę spłacić długi po zmarłym ojcu

Postprzez mkermit » Śr, 7 maja 2003, 22:54

Witam wszystkich
Mam następujący problem:
W maju 2001 zmarł mój ojciec, wcześniej przez rok chorował, w tej chwili jakiś bank chce ode mnie spłaty jakiegoś kredytu zaciągniętego przez ojca w styczniu 1997 roku. Od czasu choroby ojca nie dostałem żadnego wezwania do zapłaty ani nic w tym stylu, czyli już minęły 3 lata. Według dokumentów które mi przysłano ojciec nie spłacił kwoty w wysokości 200 zł, oni teraz chcą ode mnie ponad 800 zł. Gdybym wiedział o czymś takim trzy lata temu to pewnie bym zapłacił i koniec, teraz musze zapłacić cztery razy tyle. Bank powołuje się na KC (art. 922, 926, 931, 1012, 1015, )

Moje pytanie: czy da się jakoś uniknąć spłaty tego niby zadłużenia, czy bank nie był zobowiązany domagać się tego wcześniej (od podpisania umowy minęło 6 lat, a cała kwota kredytu to 500 zł)

Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi.
mkermit
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 8 maja 2003, 16:08

W maju 2001 zmarł mój ojciec, wcześniej przez rok chorował, w tej chwili jakiś bank chce ode mnie spłaty jakiegoś kredytu zaciągniętego przez ojca w styczniu 1997 roku. Od czasu choroby ojca nie dostałem żadnego wezwania do zapłaty ani nic w tym stylu, czyli już minęły 3 lata. Według dokumentów które mi przysłano ojciec nie spłacił kwoty w wysokości 200 zł, oni teraz chcą ode mnie ponad 800 zł. Gdybym wiedział o czymś takim trzy lata temu to pewnie bym zapłacił i koniec, teraz musze zapłacić cztery razy tyle. Bank powołuje się na KC (art. 922, 926, 931, 1012, 1015, )


Rozumiem, że przyjąłeś spadek po ojcu ?

Moje pytanie: czy da się jakoś uniknąć spłaty tego niby zadłużenia, czy bank nie był zobowiązany domagać się tego wcześniej (od podpisania umowy minęło 6 lat, a cała kwota kredytu to 500 zł)


Obowiązku takiego nie ma. Natomiast należałoby zbadać, czy nie doszło do przedawnienia roszczeń banku. Stosownie do art. 118 kc, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Zgodnie z art. 120 § 1 kc, bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. W przypadku kredytu bieg ten należałoby najprawdopodobniej liczyć od terminu spłaty poszczególnych rat kredytu, a nie od daty podpisania umowy. W myśl art. 117 § 2 kc, po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron