Likwidacja stanowiska pracy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Likwidacja stanowiska pracy

Postprzez piotr123 » Pt, 28 lut 2003, 08:48

Witam serdecznie poruszyłem już co prawda ten temat na innym forum ale jestem ciekaw waszych opinii.

Stan faktyczny:

Wypowiedzenie lub Wypowiedzenie zmieniajace warunki umowy pracownikowi znajdującemu sie w wieku przedemerytalnym.
Powod: likwidacja stanowiska pracy

Zaznaczam ze zwolnienienie ma charakter indywidualny, nie ma zmniejszenia zatrudnienia

Czy waszym zdaniem moze znalezc tu zastosowania art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych?

Pozdrawiam
Piotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 28 lut 2003, 13:49

Moją opinię już znasz (m. zd., art. 10 ust.3 i 4 co do zasady może znaleźć zastosowanie, o ile zachodzi któraś z przyczyn wskazanych w art. 1 ust.1 i będzie stanowić ona "wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy"). Istotnym wszakże może być, w jakim wieku jest ten pracownik.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Pt, 28 lut 2003, 15:20

Wielkie dzieki Marcinie pracownik jest oczywiscie w wieku przedemerytalnym.
Troche martwi mnie jedynie to zmniejszenie zatrudnienia
Piotrek
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 28 lut 2003, 16:00

w wieku przedemerytalnym


Wiek przedemerytalny może być różny ;-).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » So, 1 mar 2003, 13:44

pracownikowi brakuje klku miesiecy by przejsc na emerture w grudniu i tak chce odejsc na zasadzie porozumienia stron, pieniadze do tej pory moze dostawac te same tylko konieczne jest wypowiedzenie zmieniajace by zmienic mu stanowisko, skoro to jest likwidowane (porozumienie raczej nie wchodzi w rachube)

ja optowalbym za art. 10 ust. 4 jako podstawa prawna do zmiany umowy o prace tym bardziej ze pracownik nie bedzie poszkodwany dostanie te same pieniadze tylko przez kilka miesiecy bedzie musial sie przemeczyc na innym stanowisku.

PIotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » So, 1 mar 2003, 13:45

pracownikowi brakuje klku miesiecy by przejsc na emerture w grudniu i tak chce odejsc na zasadzie porozumienia stron, pieniadze do tej pory moze dostawac te same tylko konieczne jest wypowiedzenie zmieniajace by zmienic mu stanowisko, skoro to jest likwidowane (porozumienie raczej nie wchodzi w rachube)

ja optowalbym za art. 10 ust. 4 jako podstawa prawna do zmiany umowy o prace tym bardziej ze pracownik nie bedzie poszkodwany dostanie te same pieniadze tylko przez kilka miesiecy bedzie musial sie przemeczyc na innym stanowisku.

PIotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 2 mar 2003, 13:09

pracownikowi brakuje klku miesiecy by przejsc na emerture w grudniu i tak chce odejsc na zasadzie porozumienia stron, pieniadze do tej pory moze dostawac te same tylko konieczne jest wypowiedzenie zmieniajace by zmienic mu stanowisko, skoro to jest likwidowane (porozumienie raczej nie wchodzi w rachube)


Na emeryturę mozna przechodzić w różnym wieku. Jest to istotne, bo ochrona z art. 39 kp. nie dotyczy okresu przed przejściem na tzw. wcześniejszą emeryturę.

ja optowalbym za art. 10 ust. 4 jako podstawa prawna do zmiany umowy o prace tym bardziej ze pracownik nie bedzie poszkodwany dostanie te same pieniadze tylko przez kilka miesiecy bedzie musial sie przemeczyc na innym stanowisku.


Myślę, że to będzie najlepsze rozwiązanie. Z drugiej jednak strony - czy nie lepiej odroczyć likwidację stanowiska pracy do czasu odejścia pracownika na emeryturę (jeśli jest to pewne) i wówczas je bez ryzyka zlikwidować ? Pracownik i tak niewiele ma do stracenia, więc może przyjąć nowe warunki, ale jednocześnie odwołać się do sądu pracy od wypowiedzenia zmieniającego, licząc na jakieś odszkodowanie (co zresztą jest prawdopodobne, skoro nie godzi się na porozumienie zmieniające). I tak pewnie nic nie zdziała, ale pracodawca zostanie uwikłany w spór sądowy. Rozumiem, że likwidacja stanowiska pracy już teraz pewnie jest potrzebna dla "czystości" jakiś zmian organizacyjnych, ale czasem warto postąpić bardziej pragmatycznie ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Pn, 3 mar 2003, 09:10

Gdyby to Marcinie zalezalo ode mnie na pewno bym tak postapil, ale likwidacja stanowiska zalezy w tym przypadku nie od pracodawcylecz jednostki nadrzednej,

Pozdrawiam
Piotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości