• Porady prawne
Euro-tax.pl

projekt ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym

polisy na życie, OC, AC, ubezpieczenia indywidualne, ubezpieczenia nieruchomości, majątku

projekt ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym

Postprzez IrekTM » N, 16 lut 2003, 18:16

Serdecznie witam.
Po lekturze ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym nasunęło mi się wiele wątpliwości co do zasadności zamieszczonych tam przepisów. Najbardziej jednak zastanawia mnie zapis art. 4.

W projekcie ustawy w art. 4 napisano m. in. „Pośrednik ubezpieczeniowy wykonuje czynności w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, zwane dalej „czynnościami agencyjnymi”, polegające na (...) uczestniczeniu w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie (...).”
Czy należy to rozumieć, że poszkodowanego – w postępowaniu likwidacyjnym – będzie mógł jedynie reprezentować agent ubezpieczeniowy?
IrekTM
IrekTM
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 16 lut 2003, 18:34

Gdzie można zapoznać się z tym projektem ustawy ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dariusz_Kowalczuk » N, 16 lut 2003, 21:58

Gdzie można zapoznać się z tym projektem ustawy ?

Też jestem zainteresowany.
Może jakiś link? :)
Dariusz_Kowalczuk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

projekt ustawy

Postprzez IrekTM » Pn, 17 lut 2003, 00:21

Projekt ten został opublikowany w ostatniej Gazecie Ubezpieczeniowej (nr 7 z 11 lutego 2003 r.)
Irek
IrekTM
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 17 lut 2003, 00:41

Projekt ten został opublikowany w ostatniej Gazecie Ubezpieczeniowej (nr 7 z 11 lutego 2003 r.)


Czy jest ona dostępna w Internecie ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez IrekTM » Pn, 17 lut 2003, 01:27

Cyt. Czy jest ona dostępna w Internecie ?

Niespotkałem sie, ale proponuje poszperac na stronie www.infor.pl
Irek
IrekTM
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Janusz » Pn, 17 lut 2003, 04:16

Zazwyczaj pomoże strona sejmowa.
W tym przypadku pośrednictwo ubezpieczeniowe
Wymagana przeglądarka plików .pdf.
Hejki
Janusz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 17 lut 2003, 09:46

Janusz, dzięki za link :).

„Pośrednik ubezpieczeniowy wykonuje czynności w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, zwane dalej „czynnościami agencyjnymi”, polegające na (...) uczestniczeniu w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie (...).”
Czy należy to rozumieć, że poszkodowanego – w postępowaniu likwidacyjnym – będzie mógł jedynie reprezentować agent ubezpieczeniowy?


Po pierwszej lekturze myślę, że byłby to pogląd zbyt daleko idący. Jak wynika z art. 4 pkt 1 projektu, czynności agenta ubezpieczeniowego są wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń. Natomiast projekt nie reguluje, kto ma działać w imieniu poszkodowanego i tu zasady ogólne powinny zostać zachowane.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez IrekTM » Pn, 17 lut 2003, 15:32

Dzieki Marcin za przekazanie swojej opinii. Mam jednak duże wątpliwości czy tak właśnie bedzie jak móisz (chodzi o ogólne zasady). Ubezpieczyciele moga próbować "naginać" ten przepis. A to oznaczać może jedynie komplikacje dla poszkodowanych.
Pozdrawiam Irek
IrekTM
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia Indywidualne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron