Urlop wypoczynkowy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Urlop wypoczynkowy

Postprzez piotr123 » Pn, 14 paź 2002, 11:28

Witam serdecznie

Niedawno dyskutowaliśmy na temat liczby nadgodzin lekarskich w przypadku pracownika półetatowego. Nie osięgneliśmy z Marcinem do konsensusu,ale chciałbym poruszyć ten temat w nieco innym kontekście.

Jak udzielić urlopu wypoczynkowego

Jest lipiec 2002 r. Załóżmy, że okres rozliczeniowy to 1 miesiąc. Liczba godzin w tym miesiącu to 188,2.
Pracownik idzie na urlop. Bierze go na dni 1-12.07. Następnie pracuje od 15 do 31.07 przez 93,5. Czy uważacie że słusznie pracodawca prawdopodobnie poinformował go ze urlop powinien przypadac na te dni. Moim zdaniem nie, najpierw iść na urlop a potem "wyrobić" pół etatu to naruszenie przepisów.

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam
Piotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 14 paź 2002, 14:14

Uważam, że nie można w ogóle uzależniać udzielenia urlopu wypoczynkowego od przepracowania iluś dni czy godzin w miesiącu. Sprawy te nie są ze sobą ustawowo powiązane. Zgodnie z art. 163 § 1 kp., urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Normalny tok pracy trzeba tu rozumieć w kontekście całego zakładu czy komórki organizacyjnej, a nie czasu do przepracowania przez konkretnego pracownika. Jeśli w zakładzie nie ma planu urlopów, to termin urlopu powinien być uzgodniony przez pracownika i pracodawcę. Uzgodnienie terminu to wspólne jego ustalenie, wspólne stanowisko co do jego określenia. Wynika stąd, że nie może go jednostronnie wyznaczyć ani pracodawca wbrew woli pracownika, ani pracownik bez akceptacji pracodawcy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Pn, 14 paź 2002, 14:27

[Uzgodnienie terminu to wspólne jego ustalenie, wspólne stanowisko co do jego określenia. Wynika stąd, że nie może go jednostronnie wyznaczyć ani pracodawca wbrew woli pracownika, ani pracownik bez akceptacji pracodawcy.
[/quote]

W porządku ale jesli z harmonogramu wynika ze pracownik pracuje w okreslone dni tzn przez pol miesiaca to jak mozna udzielic mu urlopu tylko na dni w grafiku wolne, czyli na drugą połowę miesiąca.
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 14 paź 2002, 14:31

§ 4 rozporządzenia MPiPS z dnia 8 stycznia 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14)
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 14 paź 2002, 15:02

Niedawno dyskutowaliśmy na temat liczby nadgodzin lekarskich w przypadku pracownika półetatowego. Nie osięgneliśmy z Marcinem do konsensusu,


Dla jasności: nie uważam, aby stanowisko odmienne od mojego (korzystniejsze dla pracownika) było niezgodne z przepisami. Pracodawca może zawsze wyjść na korzyść pracownika poza standard tworzony przez przepisy prawa pracy. Inną rzeczą jest, czy robi to świadomie czy nie. Uważam, że przepisy naszego prawa pracy i tak są dość "kosztogenne", więc warto pomyśleć nad oszczędnościami tu, gdzie nie jest to zabronione.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron