Przedawnienie roszczenia ze stosunku pracy.

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Przedawnienie roszczenia ze stosunku pracy.

Postprzez Stanislaw » N, 28 lip 2002, 22:45

Od 18 maja 1998 r. do 31.01.2000 r. byłem pracownikiem Sp. z o.o.
Spółka nie wypłaciła mi należnego wynagrodzenia za poszczególne miesięczne okresy rozliczeniowe.
W dniu 14.11.2000 r. (po wezwaniu do zapłaty z dnia 02.10.2000 r.) złożyłem pozew o zapłatę wynagrodzenia do Sądu Pracy. Spór w Sądzie aktualnie trwa.

Pytanie brzmi:
1. czy może nastąpić przedawnienie któregoś z roszczeń tzn:
-należności głównej roszczenia,
-a zwłaszcza odsetek ustawowych od wynagrodzenia.
Stanislaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 28 lip 2002, 23:14

W myśl art. 291 § 1 kp., roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jednakże, zgodnie z art. 123 § 1 pkt 1 kc, bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. W razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie nie zostanie zakończone (art. 124 § 2 kc).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron