wypowiedzenie zmieniające

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Postprzez Marcin » Cz, 18 lip 2002, 09:20

pracownik który otrzymał wypowiedzenie miał aktualne badania lekarskie na stanowisku magazyniera, gdzie miesięcznie przerzuca się tony surowców . Zakład wysyłając na badania dotyczące zmiany stanowiska nie spodziewał się, że otrzyma takie zaświadczenie lekarskie.


To jeszcze jeden powód, który przemawiałby za powtórzeniem badania lekarskiego ;).

Wybór padł na tego pracownika ze względów braku odpowiedniej wspólpracy z drugą osobą współodpowiedzialną za magazyn.


Zależnie od okoliczności sprawy, mógłby to być nawet uzasadniony powód wypowiedzenia definitywnego.

Pozostali pracownicy magazynu nie mają wyższego wykształcenia lecz wyższe niż podstawowe.


W takiej sytuacji uważam, że dokonanie wypowiedzenia było zasadne. Sprawę komplikuje trochę zaproponowanie pracownikowi stanowiska, na którym - wg zaświadczenia lekarskiego - nie może świadczyć pracy. Sprawa jest o tyle nietypowa, że jeden element wypowiedzenia zmieniającego (wypowiedzenie dotychczasowych warunków) został przeprowadzony prawidłowo, natomiast drugi (zaproponowanie nowych warunków) - nie do końca właściwie.
Trudno więc przesądzić, jak to oceni sąd.
Mam jeszcze jedno pytanie: jak wyglądać miało wynagrodzenie za pracę na nowym stanowisku w porównaniu z dotychczasowym?

Osoba z wypowiedzeniem miała plecy u czł.zarządu /został wcześniej odwołany ze stanowiska/ więc była "nietykalna " i nie ma zadnych kar w aktach.


To akurat nie jest konieczne do dokonania wypowiedzenia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Waga » Cz, 18 lip 2002, 23:34

Pracownikowi zaproponowano inne cztery stanowiska pracy, na żadne nie wyraził zgody, ponownie wysłano na badania i teraz zaswiadczenie lekarskie pozwala na prace jako brakarz. W tym miesiącu otrzyma ponowne wypowiedzenie ale już na stanowisko brakarza.Wydaje mi się że pracownik nie ma wyboru musi liczyć się z odejściem z zakładu jeśli odmówi. Po za tym w firmie jest reorganizacja w różnych działach z czym było połączenie magazynów, są również likwidacje stanowisk,gdzie pracownicy odchodzą na zasiłki przedemerytalne.
Waga
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 19 lip 2002, 10:12

Aby skutecznie wręczyć pracownikowi nowe wypowiedzenie, poprzednie musi zostać anulowane (cofnięte), co może odbyć się tylko za obustronną (pracodawcy i pracownika) zgodą (pracodawca nie może jednostronnie wycofać poprzedniego wypowiedzenia - art. 61 zdanie drugie kc w zw. z art. 300 kp.). Jeśli na nowym stanowisku warunki płacowe będą odbiegały znacząco na niekorzyść dotychczasowych i pracownik ich nie przyjmie, wskutek czego wypowiedzenie zmieniające przekształci się w wypowiedzenie definitywne, pracownikowi - zgodnie z orzecznictwem SN - będzie należała się co do zasady odprawa przewidziana w art. 8 ustawy z 28.12.1989 o tzw. zwolnieniach grupowych.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 16 listopada 2000 r.
I PKN 79/2000


Rozwiązanie stosunku pracy wskutek wypowiedzenia warunków płacy, które prowadziłoby do radykalnego obniżenia wynagrodzenia pracownika (przy niezmienionych wymaganiach), jeżeli nastąpiło z przyczyn wskazanych w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. 1990 r. Nr 4 poz. 19 ze zm.), może być uznane za dokonane wyłącznie z tych przyczyn (w pojęciu art. 10 ust. 1 tej ustawy) i uzasadniać jego roszczenie o odprawę pieniężną.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron