Dodatek za dni wolne

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Dodatek za dni wolne

Postprzez Adam » Wt, 2 lip 2002, 17:07

Witam,
jak w temacie - jak powinien być wyliczony dodatek za dni wolne. Według K.P reguluje to art 134 KP. Nie znalazłem jednak dokładnych wytycznych. Jest tam mowa o wynagrodzeniu za nadgodziny w dni wolne - zawsze płacony jest 100% dodatek, jednak nie znalazłem nic o dotaku za normalny czas pracy w dni wolne.

Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Adam
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 2 lip 2002, 20:02

normalny czas pracy w dni wolne.


Co przez to rozumiesz ??
Dla mnie jest to wewnętrzna sprzeczność.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez adam » Śr, 3 lip 2002, 11:58

normalny czas pracy zaczerpnąłem z & 2 tegoż artyku, cytuję:
"Dodatek, o którym mowa w § 1, nie przysługuje za pracę w niedzielę w normalnym czasie pracy, jeżeli pracownikowi udzielono innego dnia wolnego od pracy w tygodniu. Dotyczy to także pracy w święto". Czy normalny czas pracy w tym konkretnym przypadku to taki kóry nie przekracza 8 godz. czy też nie obejmujący godzin nocnych?
adam
 

Postprzez Marcin » Śr, 3 lip 2002, 12:27

Normalny czas pracy to praca w granicach nie przekraczających 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez adam » Śr, 3 lip 2002, 12:55

Czyli właściwie jak to jest? W myśl cytowanego paragrafu 2. jeśli w normalnycm czasie pracy (tak jak piszesz - nie przekraczającym 8 godzin) w niedziele dodatek mu nie przysługuje jeśli udzielono mu innego dnia wolnego, to jaki dodatek mu przysługuje jeśli takiego dnia nie otrzymał?
adam
 

Postprzez Marcin » Śr, 3 lip 2002, 13:06

Z tytułu pracy wykonywanej przez pracownika w normalnym czasie pracy w niedzielę lub święto, pracownikowi przysługuje (za pracę w niedzielę) lub może być udzielony (za pracę w święto) inny dzień wolny od pracy (por. art. 140 § 1 k.p.), dopiero, jeżeli pracownikowi nie udzielonego takiego dnia, za godziny pracy w niedzielę lub święto przysługuje mu dodatek taki, jak za godziny nadliczbowe (art. 134 § 1 pkt 2 kp.). Ustalając, czy jest to normalny czas pracy, należy brać pod uwagę zarówno normę dzienną czasu pracy, jak i normę tygodniową, przy uwzględnieniu przyjętego okresu rozliczeniowego (por. art. 134 § 1 [1] kp.).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez adam » Śr, 3 lip 2002, 13:22

O to chodziło. Dziękuję!
adam
 


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości