Pomyłka sądu-jaki pozew złożyć?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Pomyłka sądu-jaki pozew złożyć?

Postprzez FloRa » Pn, 5 gru 2005, 22:38

Sąd wydał nakaz zapłaty w trybie nakazowym.W międzyczasie dłużnik dokonał dwóch wpłat, które zaspokoiły powództwo w zakresie należności głównej przykładowo był winien 15 000,00 i wpłacił : 27.11- 5 000,00 a 15.12-10 000,00 czyli odsetki powinny być liczone od kwoty 15 000,00 od dnia wymagalności faktury do dnia 26.11 i od kwoty 10 000,00 za okres od 27.11 do 14.12. Natomiast sąd w wyroku nakazuje zapłacić odsetki od 27.11 do 14.12 od kwoty 10 000,00 oraz od terminu wymagalności do 27.12 od kwoty 5 000,00 (a dlaczego nie od 15 000,00?). I teraz zachodzi pytanie : jeśli chcę złożyć kolejny pozew to czy mogę powołać się na źle podaną kwotę w wyroku czy mam złożyć pozew tylko o odsetki? Co będzie łatwiejsze i szybsze?
FloRa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 5 gru 2005, 23:07

A jaki był termin wymagalności należności głównej (czy był jeden czy było ich kilka (np raty)?
No i czy Sąd wiedział o zapłacie długu przez pozwanego?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mentor- » Wt, 6 gru 2005, 10:50

Sąd wydał nakaz zapłaty w trybie nakazowym.W międzyczasie dłużnik dokonał dwóch wpłat, które zaspokoiły powództwo w zakresie należności głównej przykładowo był winien 15 000,00 i wpłacił : 27.11- 5 000,00 a 15.12-10 000,00 czyli odsetki powinny być liczone od kwoty 15 000,00 od dnia wymagalności faktury do dnia 26.11 i od kwoty 10 000,00 za okres od 27.11 do 14.12. Natomiast sąd w wyroku nakazuje zapłacić odsetki od 27.11 do 14.12 od kwoty 10 000,00 oraz od terminu wymagalności do 27.12 od kwoty 5 000,00 (a dlaczego nie od 15 000,00?). I teraz zachodzi pytanie : jeśli chcę złożyć kolejny pozew to czy mogę powołać się na źle podaną kwotę w wyroku czy mam złożyć pozew tylko o odsetki? Co będzie łatwiejsze i szybsze?


Skoro w nakazie zapłaty masz zasądzoną należność główną z odsetkami , to nie możesz złożyć kolejnego pozwu o odsetki . Jeśli pozwany w terminie 14 dni od daty doręczenia nakazu nie w wniesie zarzutów nakaz się uprawomocni , przy egzekucji powinieneś ogarniczyć wniosek egzekucyjny do odsetek i kosztów z nakazu , bo należność głowna została już zaspokojona . Poza tym nakaz w post. nakazowym stanowi tytuł zabezpieczenia , tak więc na podstawie samego nakazu , bez nadawania klauzuli wykonalności możesz za pośrednictwem komornika dokonać zabezpieczenia roszczenia o odsetki i koszty np. poprzez zajęcie rachunku bankowego dłużnika .
mentor-
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez FloRa » Wt, 6 gru 2005, 20:18

Przy każdej wpłacie pozwanego ograniczałam powództwo - może niezbyt jasno to opisałam ale problem jest w tym, że sąd zamiast wskazać odsetki od kwoty 15 000,00 zasądził odsetki od kwoty 5 000,00 - chodzi o nienaliczenie odsetek od kwoty 10 000,00 (tak jabkby sąd "zjadł" cyfrę 1 przed 5 000,00 bo wtedy byłoby prawidłowo jeśli chodzi o kwotę od której należą się odsetki). Niestety mój prawnik zaproponował złożenie apelacji do wyroku ale straciłam tylko pieniądze na wpis a sąd odrzucił zażalenie ( i słusznie bo czego ono miało dotyczyć skoro w wyroku nie było co zaskarżyć?). Jeden błąd poprzez "zjedzenie" cyfry a tyle problemów. Co powinnam zrobić?
FloRa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 6 gru 2005, 20:27

Wyjaśnij jeszcze jedną moją watpliwość.

Piszesz:
Sąd wydał nakaz zapłaty w trybie nakazowym.(...)

oraz
Natomiast sąd w wyroku nakazuje


Czy to znaczy ze nakaz był zaskarżony i potem po rozprawie zapadł wyrok?
Jeśli tak, to czy w wyroku Sąd po zasądzeniu powyższych kwot orzekł, że w pozostałym zakresie powództwo oddala?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez FloRa » Wt, 6 gru 2005, 20:37

nie było zaskarżenia wyroku- wydany był nakaz zapłaty, powództwo co do zapłaty należności głównej oddalone (i słusznie bo powództwo było ograniczane zawsze po zapłacie przez pozwanego), zasądzone zostały odsetki od kwot wpłaconych oraz zwrot kosztów sądowych i adwokackich. Wszystko zostało zapłacone przez pozwanego zgodnie z wyrokiem sądowym tyle, że brakuje zapłaty odsetek od kwoty 10 000,00 (pozwany zapłacił odsetki od kwoty 5 000,00 tak jak błędnie sąd to zasądził)
FloRa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 6 gru 2005, 20:55

powództwo co do zapłaty należności głównej oddalone (...) zasądzone zostały odsetki od kwot wpłaconych oraz zwrot kosztów sądowych i adwokackich.


Jeśłi Sąd obok części zasądzającej nakazu użył ogólnego zwrotu "w pozostałej części powództwo oddala" to de facto objął tym oddaleniem także te brakujące odsetki. Jeśli tak było to wydaje mi się że należało tak sformułowane oddalenie (tak sformułowany nakaz) skarżyć.

Jeśli Sąd nie oddalił roszczenia o te brakujące odsetki a jednocześnie ich nie zasądził to wydaje mi się że powstało coś w rodzaju orzeczenia częściowego. Tyle że wydaje mi się że takie orzeczenie w trybie nakazu zapłaty nie jest prawidłowe (Sąd nakazem ma obowiązek orzec że pozwany ma zapłacić roszczenie w całości a nie w części). Czyli także i w tym wypadku wydaje mi się że należało nakaz skarżyć. Chyba apelacją(?)

Nie dam jednak za to wszystko głowy bo od dawna nie siedzę na co dzień w procesie cywilnym a w tej chwili niestety nie mam czasu i warunków do analizowania niuansów procedury.

Gdyby natomiast jakimś cudem okazało się że nakaz zapłaty cześciowy jest zgodny z procedurą to po prostu zwróciłbym się do Sądu I instancji z "przypomnieniem", że została jeszcze część powództwa co do której Sąd nie orzekł.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 6 gru 2005, 21:12

Spytam jeszcze o jedno: jakie były zarzuty apelacji?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez FloRa » Wt, 6 gru 2005, 21:43

zarzuty były takie,że sąd nie zasądził odsetek od kwoty 15 000,00 (zgodnie z prawidłami księgowymi) tylko od kwoty 5 000,00.Tak więc sąd apelacyjny nie miał do czego się odnieść ponieważ apelować można do źle orzeczonego faktu a wg sądu tutaj było wszystko ok. Po tym odrzuceniu apelacji mój prawnik stwierdził, że faktycznie to on mógł tylko napisać wniosek o uzupełnienie wyroku i ponoć wszystko byłoby w porządku.
FloRa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 6 gru 2005, 22:04

Po tym odrzuceniu apelacji mój prawnik stwierdził, że faktycznie to on mógł tylko napisać wniosek o uzupełnienie wyroku i ponoć wszystko byłoby w porządku.


Po tych wyjaśnieniach zgadzam się z tym ostatnim. Tyle że był na to termin dwóch tygodni od doręczenia nakazu zapłaty. Jeśli termin ten upłynął (a skoro w międzyczasie była apelacja to nie sądzę by dało się uzasadnić wniosek o przywrócenie tego terminu) to pozostaje wytoczyć powództwo dotyczące nierozstrzygniętej wcześniej części roszczenia (zob. art. 351 k.p.c. i orzeczenie SN z 4 listopada 1966 r., II PR 436/66, publ. w OSNCP z 1967 r., nr 4, poz. 79)

Przed wytoczeniem nowego powództwa obowiązkowo skontaktowałbym się jednak z pozwanym i zaproponował załatwienie sprawy przez dobrowolną zapłatę. Może okaże się rozsądny i zapłaci - unikając w ten sposób kosztów procesu, bo przy treści wcześniejszego nakazu zapłaty wynik nowego procesu jest chyba raczej przesądzony.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron