Podział spadku

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Podział spadku

Postprzez mandarek » Śr, 16 cze 2004, 17:21

WITAM
Mój dziadek zmarł rok temu, pozostawił testament (własnoręcznie pisany)w którym pozostawia swoje mieszkanie (M4, w bloku, własnościowe) mi czyli jego wnuczkowi.
Babcia zmarła wcześniej od dziadka nie pozostawiając testamentu. Muszę dodać, że mieszkałem z dziadkami ok. 15lat bez zameldowania.
Dziadki mieli dwoje dzieci:
1-córkę, moją mamę Teresę
2-syna, Andrzeja
Po śmierci dziadków mieszkam nadal wtym mieszkaniu bez zameldowania, sam dokonuje opłat (z małą pomocą matki). Wszystcy zgodzili się na to abym tam mieszkał nadal.
Teraz chce uregulować prawnie tą sprawę z mieszkaniem.
Moja mama chce zrzec się swojej części na mnie, ale Andrzej nie.
Jak sąd może w takiej sytuacji podzielić to mieszkanie?
Czy mam ja szanse na przepisanie tego mieszkania na siebie i zameldowanie mnie w tym mieszkaniu?
A co z zachowkiem?
mandarek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 17 cze 2004, 16:08

Rozumiem, że to mieszkanie za życia dziadków stanowiło przedmiot ich wspólności majątkowej ? Kiedy zmarła babcia ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mandarek » Cz, 17 cze 2004, 18:00

Tak, mieszkanie było wykupione wiele lat temu.
mandarek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 17 cze 2004, 19:52

W typowej sytuacji po śmierci babci połowa udziału w mieszkaniu należała do dziadka, a pozostała połowa - do spadkobierców po niej (zakładając dziedziczenie ustawowe - art. 931 § 1 kc), czyli dziadka i dzieci - po 1/3. Tak więc dziadek miał prawo do 4/6 mieszkania, 1/6 należała do Twojej mamy, 1/6 do jej brata. Jeśli dziadek zapisał testamentem Tobie mieszkanie, dotyczy to 4/6 mieszkania, do których miał prawo. Jak piszesz, z mamą nie ma problemów, natomiast jej brat nie zgadza się przekazać Tobie mieszkania. W tej sytuacji najkorzystniej byłoby wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności mieszkania tak, aby przyznał Tobie je całe, w zamian za spłatę brata mamy w przysługującej mu części (1/6). Jeśli chodzi o zachowek, to prawdopodobnie należeć się bedzie Andrzejowi połowa udziału, który otrzymałby przy dziedziczeniu ustawowym (art. 991 § 1 kc). Gdyby dziedziczył ustawowo, dostałby prawdopodobnie połowę udziału dziadka w mieszkaniu, czyli 2/6 (1/2 z 4/6). Zachowek należy mu się zatem zapewne w wysokości 1/6 udziału w mieszkaniu i może dochodzić on od Ciebie zapłaty równowartości. W sumie zatem trzeba byłoby go spłacić kwotą odpowiadają 2/6 wartości mieszkania.
Przed znoszeniem współwłasności mieszkania, które zajmujesz, trzeba przeprowadzić postępowania spadkowe po babci i dziadku. W razie zgody zainteresowanych można znieść współwłasność mieszkania umową notarialną, bez udziału sądu. Nalezy także pamiętać o art. 17 [9] ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

To sa oczywiście pewne uproszczone rozważania, przy założeniu, że nie ma jakiś szczególnych sytuacji. Œciślej rzecz biorąc, przedmiotem opisanych czynności może być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, ale dla uproszczenia pisałem o mieszkaniu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mandarek » Pt, 18 cze 2004, 17:51

Czyli jakby wujek Andrzej zgodził się przekazać swoją część mi to można obejść się bez sądu i tylko u notariusza przepisać mieszkanie na mnie i wtedy mógłbym się zameldować?
Czy i tak potrzebna będzie sprawa w sądzie?
mandarek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 18 cze 2004, 19:09

Czyli jakby wujek Andrzej zgodził się przekazać swoją część mi to można obejść się bez sądu i tylko u notariusza przepisać mieszkanie na mnie i wtedy mógłbym się zameldować?
Czy i tak potrzebna będzie sprawa w sądzie?


Teoretycznie mogłoby stać się jak mówisz i obyć bez Sądu, ale z przyczyn czysto praktycznych należałoby przeprowadzić przynajmniej postępowanie sądowe w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po babci (tu Sądu nie ominiesz). Potem można iść z wujkiem do notariusza.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mandarek » N, 20 cze 2004, 11:59

Wujek Andrzej coś wspominał, że ma jakiś dokument, że to za jego pieniądze zostało wykupione te mieszkanie w spółdzielni. Czy to ma jakiś związek z tą sprawą?
mandarek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 21 cze 2004, 19:23

Trudno jest się wypowiadać, nie wiedząc, co to jest za dokument i nie znając jego treści.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Też mam podobny temat...

Postprzez Rajzen » Pn, 21 cze 2004, 21:15

M-c temu zmarł mój ojciec...Mieszkał wspólnie z mamą w mieszkaniu własnościowym i mieli notarialnie zapisane to mieszkanie na obojga.Teraz trzeba złożyć do Sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.Rozumiem,że we wniosku trzeba napisać,że mama ma dostać 50% swojego udziału ze związku z ojcem i 1/3 z drugiej połówki ojca...Czyli ile razem jej przysługuje,a ile mi z bratem ? Poza tym mama chce dokonać zapisu,że po jej śmierci - mieszkanie dziedziczą dwaj synowie po 50 %-ale to już chyba tylko notarialnie,czy też na sprawie sądowej...Pozdrawiam Rajzen
Rajzen
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 21 cze 2004, 21:48

M-c temu zmarł mój ojciec...

Przykro :(.
Mieszkał wspólnie z mamą w mieszkaniu własnościowym i mieli notarialnie zapisane to mieszkanie na obojga.Teraz trzeba złożyć do Sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.Rozumiem,że we wniosku trzeba napisać,że mama ma dostać 50% swojego udziału ze związku z ojcem i 1/3 z drugiej połówki ojca...


Sąd rozstrzyga tylko o spadku. To, co przysługuje mamie z racji pozostawania w związku małżeńskim z ojcem (udział w majątku wspólnym), nie będzie przedmiotem rozstrzygania w postępowaniu spadkowym.

Czyli ile razem jej przysługuje,a ile mi z bratem ?


Jeśli jest Was trójka, dziedziczycie po 1/3. Mamie przypadnie więc 1/2 + (1/3 z 1/2) mieszkania, czyli 4/6. Ty z bratem otrzymujecie po 1/6.

Poza tym mama chce dokonać zapisu,że po jej śmierci - mieszkanie dziedziczą dwaj synowie po 50 %-ale to już chyba tylko notarialnie,czy też na sprawie sądowej...


Jeśli nie ma innych dzieci, nie ma potrzeby zapisywania tego. Będzie to wynikało z mocy ustawy (art. 931 § 1 kc).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron