Podział spadku

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Podział spadku

Postprzez pietrasnet » Cz, 27 sie 2009, 16:18

Witam

Przyszło mi złatwić sprawy spadkowe po mamie i chciałbym to załatwić jak najprościej

Mam kilka wątpliwości

1.Chciałbym złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, ale sądem wyłącznie właściwym w tym wypadku będzie sad właściwy dla miejsca osatniego zmieszkania spadkodawcy, a to miejsce było na drugim końcu Polski(mieszkała z moją siostrą), a majątek spadkowy (nieruchomość )znajduje się tu gdzie ja mieszkam.
Jednak można zgłosić wniosek o dział spadku i w jego toku sąd stwierdza nabycie spadku, gdy wcześniej to nie miało miejsca,a przy postępowaniu działowym uczestnik może zgłosić wniosek o przekazanie sprawy do sądu gdzie znajduje się spadek.

tu moje pytanie czy w wypadku gdy w postępowaniu działowym, będzie miało miejsce stwierdzenie nabycia spadku to czy można zgłosić wniose o przeniesienie sprawy do sądu rejonowego właściwego ze względu na położenie spadku, czy całe postępowanie musi się toczyć w miejscu ostatniego zamieszkania spadkowdawcy?

2.Druga moja wątpliwość dotycz wniosku o zgodny dział spadku.
Czy w wypadku gdy jest dwoje spadkobierców (rodzeństwo, każde 1/2 spadku), a w sład spadku wchodzi jedna nieruchomość to nalezy złożyć wniosek o zgodny dział spadku czy o zgodny dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności(zgodny plan podziału wygląda tak,że ja mam dostać nieruchomość, bez spłat i dopłat z mojej strony)czy w takim wypadku ma też miejsce zniesienie współwłasności czy tylko dział spadku?

3, czy w skutek takiego działu spadku powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych lub podatku od czynności cywilnoprawnych?


z góry dziękuje za odpowiedź
pietrasnet
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość