podział majątku

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

podział majątku

Postprzez margot » Śr, 30 cze 2004, 09:58

pytanie w imieniu mojego brata:
w czasie małżeństwa żona chciała aby sie podzielili majątkiem, ponieważ mój brat na żądanie żony wyprowadził sie z domu. napisali na te okoliczność jakiś papier, że sie dzielą . nie było to potwierdzone u żadnego notariusza itp. poza tym nie było tam wymienionego całego majątku itp.
brat sie na to zgodził bo żona obiecała mu podpisać papiery rozwodowe bez orzekania o winie.
potem dołączyła do tego żądanie intercyzy.
brat podpisal to oświadczenie a potem zrobili intercyzę. teraz są w trakcie rozwodu, oczywiście żona domaga się rozwodu z jego winy.
czy takie oświadczenie ma skutki prawne, czy jest ważne.
czy można się z tego wycofać i zażądać podziału majątku przez sąd, bo brat czuje się pokrzywdzony takim podziałem.
margot
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 30 cze 2004, 10:26

Czy ta intercyza została sporządzona w formie notarialnej, a jeśli tak, jaka był jej treść.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Karioka » Śr, 30 cze 2004, 17:04

umowa małżeńska majątkowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności a więc braku jakichkolwiek skutków prawnych
Karioka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

podział majątku

Postprzez margot » Cz, 1 lip 2004, 09:14

itercyza zawarta u notariusza, w jej treści nie ma nic na temat wspólnego oświadczenia woli.
czy wogóle takie oswiadczenie jest ważne?
czytałam, że można je odwołac w ciągu 1 roku, jeśli zawiera błędne informacje lub jedna ze stron zataiła jakieś sprawy. czy to prawda?
margot
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 1 lip 2004, 09:19

itercyza zawarta u notariusza, w jej treści nie ma nic na temat wspólnego oświadczenia woli.
czy wogóle takie oswiadczenie jest ważne?


Jeżeli obie strony podpisały się pod umową, to złożyły w ten sposób zgodne oświadczenia woli ;).

czytałam, że można je odwołac w ciągu 1 roku, jeśli zawiera błędne informacje lub jedna ze stron zataiła jakieś sprawy. czy to prawda?


W pewnych sytuacjach można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Zobacz art. 84 i nast. kc.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

podzial

Postprzez margot » Cz, 1 lip 2004, 11:34

wszystko fajnie, wiem ze zlożyli oswiadczenie woli,oki
Ale chodzi mi o jedna zasadnicza sprawe !
czy na podstawie takiego zgodnego oswiadczenia woli mozna sie podzielic majątkiem? czy taki podział musi byc ustanowiony tylko przez sąd !?
to tak samo jakby zgodnym oswiadczeniem woli zgodzic sie na rozwód, i co wtedy to tez ma moc prawna? chyba nie, prawda?
wiec jest tu jakis specjalista od tego ??
margot
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 1 lip 2004, 12:08

czy na podstawie takiego zgodnego oswiadczenia woli mozna sie podzielic majątkiem?

Tak- art. 47 § 1 kro
czy taki podział musi byc ustanowiony tylko przez sąd !?

Może ale nie musi.
to tak samo jakby zgodnym oswiadczeniem woli zgodzic sie na rozwód, i co wtedy to tez ma moc prawna?

To nie jest tak samo ;)
Małżonkowie mogą przez umowę wspólność ustawową rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód nie może nastąpić w drodze umowy a jedynie orzeczenia sądu- na wniosek przynajmniej jednego z małżonków i tylko wówczas, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

podział

Postprzez margot » Pn, 5 lip 2004, 09:21

"§ 1. Małżonkowie mogą przez umowę wspólność ustawową rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Można ją zawrzeć także przed zawarciem małżeństwa. "
Wszystko fajnie tylko wracam znowu do pytania zasadniczego,czyli ten artykuł wskazuje że umowa ma być w formie aktu notarialnego.
Wiec jak to w koncu jest.
Moze sie powtarzam , ale jakos krąże w kółko.
Oświadczenie woli było zawarte w postaci pisemnej oświadczenia woli zawartej tylko miedzy stronami, bez obecności notariusza , ani nie w formie aktu notarialnego.
wiec w koncu ważne czy Nie????
margot
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 5 lip 2004, 09:46

To może Ty się zdecyduj. 1 lipca o 9:14 napisałaś:
itercyza zawarta u notariusza
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

PODZIAŁ

Postprzez margot » Pn, 5 lip 2004, 14:27

o rany !!!!!
czy ktos tu umie czytać ???
POwtarzam:


Po pierwsze:
1. najpierw była jakaś umowa napisana w domu na kartce papieru , że się dzielą. to wszystko. żadnego aktu notarialnego i żadnego notariusza.
dodatkowo teraz okazuję się że w tej umowie wcale nie było wymienionych wszystkich składników majątku.
wiec taka umowa to chyba oświadczenie woli, prawda?

Po drugie:
po jakiś 2 tygodniach była intercyza, akt notarialny u notariusza. w ktorej nie bylo nic wspomniane o tej wczesniejszej umowie spisanej w domu.

To przecież dwie różne sprawy.
Intercyza nie wprowadza podziału majątku, tylko odrębnośc majątkowa.

Wiec , teraz w trakcie rozwodu mój brat może się domagać podziału majątku wspólnego nabytego przez sporzadzeniem intercyzy, czy nie ??? czy tamta umowa w domu zawarta ma jakomkolwiek moc prawna?


Czekam wreszcie na jakies konkrety i wnikliwe przeczytanie tekstu .
Pozdrawiam
margot
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron