Podział majątku po rozwodzie

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Podział majątku po rozwodzie

Postprzez Rajzen » Wt, 19 sie 2008, 22:17

Witam

Mam pytanko - ja prowadzę Firmę,żona prowadzi Firmę - nie mamy intercyzy,rozdzielności majątkowej itp.I stało się będzie chyba rozwód.Firmę którą ma żona miałem na siebie od początku jej powstania czyli 1992 roku,ale w 2003 roku przepisałem na nią,ja natomiast mam inną firmę o innym profilu.Rozwód będzie bez orzeczenia o winie.Na spokojnie.Mamy 2 dzieci,ale dorosłych pracujących.I to pytanko : jak będzie z podziałem majątku ? dom,samochód to wiem,ale firmowy żony i mój.Nadmieniam,że większość dóbr dom,inwestycje itp. został nabyty jak firma żony była na mnie.Ja ją miałem 11 lat,a ona ma ją 5 lat.Czy coś dzieciom się należy ? Nadmieniam,że nie sa zameldowani w domu wspólnym moim i żony.Jak pisałem sa dorosli i pracują już na siebie.

Pozdrawiam
Rajzen
Rajzen
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Podział majątku po rozwodzie

Postprzez Dredd » Śr, 20 sie 2008, 07:53

Dzieciom z tytułu podziału majątku małżeńskiego nic się nie należy. Co do majątku firmy to moim zdaniem może mieć znaczenie czy firmy mają osobowość prawną.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Podział majątku po rozwodzie

Postprzez Rajzen » Śr, 20 sie 2008, 07:56

ja i małżonka to są firmy osób fizycznych,bez osobowości prawnej..
Rajzen
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Podział majątku po rozwodzie

Postprzez Rajzen » Śr, 20 sie 2008, 20:46

Widze,że nie ma chętnych kolegów i koleżanek na podpowiedż :)
Rajzen
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Podział majątku przy rozwodzie

Postprzez Dredd » Śr, 20 sie 2008, 22:12

W takim razie myślę że istotny będzie między innymi ten przepis kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Art. 43.
§ 1. Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
§ 2. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z takim żądaniem tylko w wypadku,
gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji.
§ 3. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Podział majątku przy rozwodzie

Postprzez Rajzen » Cz, 21 sie 2008, 10:22

Dzięki Dredd,znaczy,że obie firmy trzeba sprzedać i uzyskaną kwote podzielić ? bardzo trudno ustalić kto jaki wkład.Firma na żonę jest wiele więcej warta od mojej i jak to rozgryść..
Rajzen
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Podział majątku po rozwodzie

Postprzez Dredd » Cz, 21 sie 2008, 12:55

Sprzedaż majątku i podział pieniędzy to tylko jeden z możliwych sposobów podziału majątku. Można też po prostu podzielić poszczególne składniki majątku między siebie z ewentualnym obowiązkiem mniejszej czy większej spłaty którejś ze stron.
Duże znaczenie będzie tu miało Wasze stanowisko. Jeśli zaproponujecie uzgodniony sposób podziału majątku Sądowi, powinno to znacznie ułatwić sprawę.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron