PILNE- Rynek Interwencyjny

dopłaty z Unii Europejskiej, scalanie i wymania gruntów, ARiMR, Agencja Rynku Rolnego, system rejestracji i identyfikacji zwierząt, podatek rolny, reglamentacja technicznych aspektów działalności produkcyjnej, grupy agrarne, organizacja rynków rolnych.

PILNE- Rynek Interwencyjny

Postprzez CHomik » Cz, 3 paź 2002, 13:32

Mamy mały problem z interpretacją pewnej ustawy, a mianowicie:

w Ustawie z 21 czerwca 2001 roku o regulacji rynku cukru w art. 12 Rozdział "Ceny, opłaty i dopłaty" pkt. 2 zawiera

" Cena interwencyjna cukru białego dotyczy cukru niepakowanego o określonej jakości standardowej, loco magazyn producenta cukru, załadowanego na środek transportu wskazany przez kupującego"

Natomiast w DZ.U. nr 127 z 10 sierpnia 2002 poz. 1086 z 18 lipca 2002 o zmianie ustawy j.w. dodaje się : "Producenci cukru i inni przedsiębiorcy są obowiązani sprzedawać cukier na rynku krajowym po cenach wyższych niż cena interwencyjna.I następujące pytania: czego dotyczy cena interwencyjna ?

oraz czy ma to zastosowanie do cukru pakowanego ?
CHomik
 

Postprzez romcia » Cz, 3 paź 2002, 13:57

Chomiku jedyne co znalazłam na określenie ceny interwencyjnej to to co Ci wkleję co prawda nie dotyczy to cukru ale samo okreslenie ceny interwencyjnej jest chyba takie samo :D

Interwencja
Zostaje uruchomiona, gdy w czasie dwóch kolejnych tygodni:

przeciętna cena w UE dla danej jakości mięsa lub klasy jakości znajduje się poniżej 84% ceny interwencyjnej oraz
przeciętna cena rynkowa w kraju członkowskim dla tej samej jakości lub klasy jakości znajduje się poniżej 80% ceny interwencyjnej.
Za pośrednictwem narodowych instytucji interwencyjnych skupuje się półtusze bukatów i młodych byków oraz magazynuje je.
UE przejmuje w ten sposób ryzyko zbytu półtusz, których stała się właścicielem. Celem interwencji jest zapobiec spadkowi cen lub go łagodzić. Podstawowymi elementami interwencji są cena interwencyjna oraz system monitorowania cen powiązany z klasyfikacją handlową UE. Poszczególne kraje członkowskie informują cotygodniowo o ważnych, przeciętnych cenach rynkowych tusz wg kategorii i klas handlowych. Te informacje są podstawą obliczania ważonych cen rynkowych UE.


Każdorazowe ceny skupu interwencyjnego ustalane są w trybie przetargu. Skup interwencyjny jest uruchamiany, gdy wcześniej wymienione warunki nie są spełnione w czasie dwóch kolejnych tygodni.
Zakupy interwencyjne UE wynosiły rocznie:

1993 - 750 tys. t,
1994 - 650 tys. t,
1995 - 550 tys. t,
1996 - 400 tys. t,
1997 - 350 tys. t.
Ponadto istnieje siatka bezpieczeństwa w postaci obligatoryjnej interwencji wprowadzonej, gdy przetargi interwencyjne nie odnoszą pożądanego skutku (nie oczyszczają rynku). Siatka ta jest rozpinana, gdy w przeciągu dwóch kolejnych tygodni:

przeciętna cena na rynku UE płacona za bukaty i młode byki, znajduje się poniżej 78% ceny interwencyjnej, a jednocześnie
przeciętna cena rynkowa bukatów i młodych byczków w kraju członkowskim lub na części jego terytorium znajduje się poniżej 60% ceny interwencyjnej.
Zakupy w ramach interwencji obligatoryjnej nie są zaliczane do wyżej wymienionych maksymalnych zakupów interwencyjnych.
Skupiona w trybie interwencyjnym wołowina może być zbywana na rynku UE tylko w ograniczonym stopniu ze względu na strukturalną nadprodukcję. Główna część jest eksportowana przy pomocy subwencji, pozostała część zbywana jest po niskich cenach (światowych) unijnym producentom konserw i przekazywana na cele socjalne.


Dodatkowo albo zamiast zakupów interwencyjnych można stosować dotacje do prywatnego magazynowania (5-6 miesięcy), dzięki czemu publiczne magazynowanie może być zredukowane. Trudności z nadzorem i kontrolą, właściwe temu instrumentowi, spowodowały jednak preferowanie wycofania nadwyżek z rynku przez zakupy interwencyjne.


Pochodząca ze skupu interwencyjnego wołowina sprzedawana jest na rynku wewnętrznym po przetargach. Wołowina ze skupu interwencyjnego oferowana na przetargu obejmuje jedynie mięso z bukatów o określonej jakości (tusze lub półtusze); minimalna oferowana ilość wynosi 10 t; cena nie może przekroczyć 8 ECU / 100 kg ponad cenę bukatów Klasy III, waga tusz nie może przekraczać 340 kg.
romcia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez CHomik » Cz, 3 paź 2002, 14:12

Nie na temat.
CHomik
 

Postprzez Marcin » Cz, 3 paź 2002, 15:14

Z cenami cukru mam do czynienia tylko w sklepie jako konsument, więc problem ten to dla mnie czarna magia ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez CHomik » Pt, 4 paź 2002, 15:42

Z cenami cukru mam do czynienia tylko w sklepie jako konsument, więc problem ten to dla mnie czarna magia ;).


No to kupuj bo cena skoczyła (od minimalnej) o ok. 20 % i należy sie spodziewać wzrostu cen art. o zawartości cukru pow. 20 %.
CHomik
 


Powrót do Prawo Rolne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron