odzyskanie zaległej pensji

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

odzyskanie zaległej pensji

Postprzez DominikaR » Pn, 22 maja 2006, 13:35

Witam
pracuję w firmie na 2 umowy, 1 to umowa o pracę (na najniższą krajową), a następną część pensji pracodawca przerzucił mi na umowę zlecenie (już z inną firmą) - sposób na płacenie mniejszych składek. Ale pracuję dla 1 firmy (pensję dosteję z 2). Co miesiąc do umowy zlecenie wypisuję rachunki, tak jak inni pracownicy.
Od września 2005 r. pracodawca na umowę zlec. dał mi podwyżkę (na piśmie, tzn została podpisana nowa umowa). Niestety po kilku dniach pracodawca wstrzymał podwyżkę na bliżej nie określony termin, jak widać – (nic na piśmie, poinformował mnie o tym słownie). Nowa umowa z podwyżką została i jest do tej pory – choć podwyżki firma nie wypłacała. Ponieważ moja kariera dobiega końca, w tej jak że zacnej firmie chciałabym się zgłosić do nich po wypłatę zaległej pensji. Wydaje mi się, że pierwszym krokiem powinno byc psimo. Czy ktoś mógłby mi poradzić jak napisać takie podanie do pracodawcy, najlepiej żeby powołać się na jakiś „mądry” paragraf, bo wtedy da im to do myślenie i mnie nie oleją. Ewentulanie co z tym dalej robić?
Pozdrawiam
Dominika
DominikaR
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kevin » Pn, 22 maja 2006, 22:57

napisz, że żądasz wypłaty zaległego wynagrodzenia, a wrazie niespełnienia.... dodatkowe i zbędne koszty itp, itd + 7 dniowy termin, itp - nie musisz się powoływać na jakikolwiek artykuł, a najlepiej działa nakaz zapłaty, bądź wezwanie na rozprawę ;)

Potem pozew do sądu pracy i tyle...
kevin
 

Postprzez maiku » Pn, 22 maja 2006, 23:44

No nie wiem czy do Sądu Pracy. Zrozumiałam, że roszczenia są z tej umowy zlecenia (a nie umowy o pracę). Umowa zlecenia jest umową cywilno-prawną, więc pozew do sądu cywilnego.
maiku
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez DominikaR » Wt, 23 maja 2006, 09:46

wielkie dzięki za podpowiedź, gdby jednak coś jeszcze mnie dręczyło to napiszę :)
DominikaR
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 27 maja 2006, 23:43

Jeśli umowa zlecenia obejmowala te same czynności, co umowa o pracę , mamy do czynienia z obejściem przepisów prawa pracy i warto do sądu pracy wystapić o ustalenie istnienia stosunku pracy. Bedziesz jednak musiała wykazać, że faktycznie pracowalaś dla jednego (tego samego) pracodawcy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez DominikaR » Pn, 29 maja 2006, 12:02

A więc tam gdzie mam umowę o pracę, nazwijmy to firmę X – umowa mówi § 1 – miejsca wykonywania umowy (Warszawa), §2 dot. autentyczności przedstawionych dok., §3 wynagrodzenie, §4 urlopy, §5 dot. wypłaty wynagrodzenia, §6 nieobecności w pracy, §7 o należytym wykonywaniu obowiązków, §8 o dbanie mienia pracodawcy, §9 o tajemnicy służbowej, §10 o mieniu pracodawcy i odpowiedzialności za nie przez pracownika, §11 koszty podróży służbowych, §12 odpowiedzialność na poniesione straty, o udostępnieniu danych przez pracodawcę, § 13,14,15 o rozwiązaniu umowy, wszelkie zmiany forma pisemna, 2 egz.
A umowa na zlecenie czyli firma Y - §1 forma świadczonych usług (bez wyznaczonego miejsca). §2 czas trwania umowy, §3 ewen. Możliwość przedłużenia umowy, §4 wynagrodzenie, §5 płatność wynagrodzenia , po pisemnym potwierdzeniu przez obie strony – po podwyżce usłyszałam, ze na razie muszę podpisywać rachunki na niższą sumę, albo mnie zwolnią, a potem sytuacja finansowa będzie uregulowana. §6 powierzenie obowiązków innej osobie, §7,8,9,10 wszelkie zmiany forma pisemna, umowa może być rozwiązana bez okresu wypowiedzenia, w sprawach nie uregulowanych – Kodeks cywilny, 2 egz. do tej umowy zostało podpisane oświadczenie, że jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę w firmie X i moje miesięczne wynagrodzenie od którego odprowadzane są składki na ubezp. społ jest wyższe od minim. wynagrodzenia za pracę tj. 849,00 zł.

Pracodawca żeby nie płacić podatku od całego wynagrodzenia podzielił umowę na X i Y. Firma Y znajduje się w innym mieście i nigdy tam nie byłam. Natomiast mam świadków, że całą pracę wykonuję dla firmy X.
I teraz chciałabym stworzyć pismo o wypłatę zaległej podwyżki, która jest na papierze, ale nigdy nie była wypłacana. Mając nadzieję, że nie będę musiała iść do sądu, bo suma nie jest duża, ale mi na niej zależy.
DominikaR
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron