odprawa pienięzna

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

odprawa pienięzna

Postprzez stefan10 » Wt, 16 gru 2003, 23:02

Mam pytanie. Jaka jest wysokość odprawy pienięznej po przepracowaniu 17 lat pracy.Likwidacja stanowiska pracy, zwolnienie z przyczyn zakładu pracy.
W jaki sposób napisać pozew do sadu pracy?
stefan10
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 16 gru 2003, 23:52

Istotne jest, ile wynosi Twój staż pracy w tym zakładzie, z którego Ciebie zwolniono.
Co do zasady (pomijając wyłączenia) odprawa pieniężna przysługuje w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy mniej niż 2 lata,
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy 2 i więcej lat, jednak nie więcej niż 8 lat,
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

pozew

Postprzez stefan10 » Śr, 17 gru 2003, 12:02

Dziekuje .Mam jeszcze pytanie jak napisać pozew do sądu z tytuły niezaplacenia odprawy pienięznej w/w .Czy to prawda że po trzech latach przedawnia się wymagalność.?
stefan10
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 17 gru 2003, 13:16

Dziekuje .Mam jeszcze pytanie jak napisać pozew do sądu z tytuły niezaplacenia odprawy pienięznej w/w .


Może wykorzystasz ten wzór:

Kraków, dnia 20 sierpnia 2002 r.

Do

Sądu Rejonowego

dla Krakowa Nowej Huty

w Krakowie

Wydział IV Pracy

Powód: Jerzy Nowak

zam. ul. Nowohucka 34/17

30-450 Kraków

Pozwany: „Mirage” Spółka z o.o.

ul. Szlak 8/13

30-123 Kraków


Wartość przedmiotu sporu: 7.500 zł


Pozew o zapłatę odprawy pieniężnej z art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy


Wnoszę o:

Zasądzenie od strony pozwanej Spółki z o.o. „Mirage” na rzecz powoda Jerzego Nowaka kwoty 7.500 zł tytułem odprawy z art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.


Uzasadnienie


Powód Jerzy Nowak był pracownikiem „Mirage” Spółka z o.o. na podstawie umowy o pracę zawartej dnia 1 lipca 1995 r. na czas nieokreślony. Powód zatrudniony był w Spółce w charakterze informatyka.

dowód: umowa o pracę

Pracodawca rozwiązał, na podstawie art.... ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 112, poz. 980, ze zm.), z dniem 31 lipca 2001 r. z powodem umowę o pracę.

dowód: rozwiązanie umowy o pracę

Powód nie otrzymał do chwili obecnej należnej odprawy. Pracodawca odmawia jej wypłacenia.

dowód: pismo powoda

pismo pozwanego

Mając na uwadze powyższe, powództwo jest zasadne.

Jerzy Nowak

................................

(podpis powoda)

Załączniki:

1. Umowa o pracę.

2. Rozwiązanie umowy o pracę

3. Pismo powoda.

4. Pismo pozwanego.

5. Odpisy pozwu i załączników.



Czy to prawda że po trzech latach przedawnia się wymagalność.?


Odprawa jest wymagalna z dniem rozwiązania stosunku pracy. Po 3 latach przedawnia się roszczenie o jej wypłatę.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

przedawnienie

Postprzez stefan10 » Pt, 19 gru 2003, 20:21

Jak liczy sie przedawnienie : 3 lata od dnia wymagalności licząc od daty rozwiazania umowy o prace .Czy tak?
stefan10
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

odsetki

Postprzez stefan10 » So, 20 gru 2003, 20:39

Czy mozna sie domagać odsetek od wyplaconej odprawy po terminie.
Po jakim terminie przedawniaja sie te odsetki.?
stefan10
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 21 gru 2003, 13:30

Jak liczy sie przedawnienie : 3 lata od dnia wymagalności licząc od daty rozwiazania umowy o prace .Czy tak?


Tak.

odsetki

Czy mozna sie domagać odsetek od wyplaconej odprawy po terminie. Po jakim terminie przedawniaja sie te odsetki.?


Można domagać się odsetek ustawowych. Roszczenie o odsetki też się przedawnia po 3 latach.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron