Odebranie Zasilku

KRUS, ZUS, emerytury, zasiłki dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotne, opieka i pomoc społeczna, rehabilitacja inwalidów, stypendia socjalne, opiekę nad sierotami, renty, ubezpieczenie chorobowe,

Odebranie Zasilku

Postprzez marbuk22 » So, 15 paź 2005, 14:26

Jestem Bezrobotna Zarejestrowana w Urzedzie PRacy - pobieram zasilek dla bezrobotnych. Zaproponowano mi w urzedzie prace. Czy Jezeli odmowie podjecie pracy urzad moze mi zabrac zasilek ? Prosze o jak najszybsza odpowiedz
Pozdrawiam
marbuk22
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 15 paź 2005, 15:14

Czy Jezeli odmowie podjecie pracy urzad moze mi zabrac zasilek ?


Jeżeli odmowa jest nieuzasadniona to tak.

[ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy]

"art. 33 ust. 4. Starosta, z zastrzeżeniem art. 75 ust. 3, pozbawia statusu bezrobotnego bezrobotnego,
który:
(...)
3) odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu, przygotowaniu zawodowym w miejscu pracy; pozbawienie statusu bezrobotnego następuje
na okres 90 dni;(...)"

Od 1 listopada przepis ten będzie miał nieco inne brzmienie:

"3) odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac, o których mowa w art. 73a, prac interwencyjnych lub robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym w miejscu
pracy; pozbawienie statusu bezrobotnego następuje na okres 90 dni;"

Jeżeli chodzi o definicję odpowiedniego zatrudnienia to zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 16 powołanej wyżej ustawy
"odpowiednia praca" oznacza "zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe lub może
je wykonywać po uprzednim szkoleniu, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego nie przekracza 3 godzin".

Jeżeli więc urzędnik zaproponuje Ci "odpowiednią pracę" a Ty ją odrzucisz bez uzasadnionej przyczyny to tracisz nie tylko zasiłek ale i wszystkie inne przywileje bezrobotnego w rozumieniu ustawy bo tracisz także status osoby bezrobotnej.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marbuk22 » So, 15 paź 2005, 20:33

Dziekuje ale nie rozumiem co to oznacza "odowa nieuzasadniona" jakie to musi byc uzasadnienie ?
Pozdrawiam
marbuk22
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 15 paź 2005, 20:37

co to oznacza "odowa nieuzasadniona"


Trudno wymienić tu wszystkie uzasadnione powody, ale myślę że odmowa musi być obiektywnie uzasadniona. Np. praca nie odpowiada definicji odpowiedniego zatrudnienia (za daleko, albo wymaga kwalifikacji których nie posiadasz itd) albo ofertę przedłożono w momencie w którym jesteś chora itp.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia społeczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron