Odbiór samochodu

Postępowanie przed organami administracyjnymi m.in. nabywanie obywatelstwa, dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, zmiana nazwiska, meldunek, pozwolenie na broń, skarga do sądu administracyjnego, decyzje administracyjne, a także prawo o ruchu drogowym, ochrona środowiska.

Odbiór samochodu

Postprzez Rafal » Cz, 24 sty 2002, 11:03

Witam
Proszę o pomoc w wyjaśnieniu następujących kwestii:

Samochód uległ awarii na autostradzie i zgodnie z przepisami ustawy - prawo o ruchu drogowym i przepisami do niej wykonawczymi został usunięty z autostrady i umieszczony na parkingu przez przedsiębiorcę zajmującym się usuwaniem, przemieszczaniem i parkowniem pojazdów. To oczywiście w ramach umowy pomiędzy tym przedsiębiorcą a zarządzającym drogami.
Teraz pojawia się pytanie:
Chodzi o problem z odebraniem samochodu. TU tylko zaznaczę , że przedsiębiorca pobiera ogromną kwotę za dobę parkowania samochodu.
Zgodnie ze wzorem umowy o współdziałaniu w zakresie usuwani,przemieszczania lub parkowania pojazdów zamieszczonym w załączniku do rozporządzenia z 2000 roku w sprawie usuwania pojazdów i blokowania ich kół - przedsiębiorca we własnym imieniu wystawia rachunek obciążający właściciela pojazdu oraz dochodzi zapłaty za świadczone usługi( par.5)Czy zasadnym jest odmowa przedsiębiorcy wydania samochodu do czasu uregulowania należności, czy tez ten przedsiębiorca powinien wystawić rachunek i wydać samochód. W tym przypadku właściciel pojazdu mógłby zapłacić w póżniejszym rozsądnym terminie(np.w drugi dzień po odbiorze auta,bez koniecznościpłacenia dużych sum za każdy dzień parkowania).

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
Pozdrawiam .
Rafal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dariusz_Kowalczuk » Cz, 24 sty 2002, 22:18

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 stycznia 2000r. w sprawie usuwania pojazdów i blokowania ich kół (Dz. U. Nr 5, poz. 64)

(§ 8 ust. 1) usunięty pojazd umieszcza się na parkingu strzeżonym, prowadzonym przez przedsiębiorcę wykonującego usługi w zakresie usuwania lub przemieszczania pojazdów lub parkowania ich na parkingach strzeżonych, położonym możliwie najbliżej miejsca, z którego pojazd jest usuwany.
Moim zdaniem przedsiębiorca nie ma prawa odmowy wydania pojazdu do czasu otrzymania zapłaty. Podstawą takiego zachowania może być jedynie zastaw.
Zastaw może powstać również bez konieczności zawarcia umowy, na podstawie przepisów prawa określających przesłanki jego ustanowienia.
Przepisy kodeksu cywilnego przewidują powstanie zastawu ustawowego w określonych przypadkach dla zabezpieczenia interesów następujących podmiotów:
- posiadacza samoistnego gruntu na zajętym zwierzęciu (art. 432 kc),
- banku udzielającego kredytu osobie fizycznej w związku z zakupem rzeczy ruchomej w systemie sprzedaży ratalnej na rzeczy sprzedanej (art. 588 kc),
- wynajmującego, celem zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, a jeżeli przedmiotem najmu jest lokal mieszkalny również na wniesionych do lokalu rzeczach ruchomych członków rodziny najemcy razem z nim zamieszkujących (art. 670, 671, 686 kc),
- wydzierżawiającego, celem zabezpieczenia przysługujących mu wierzytelności czynszowych na rzeczach służących do prowadzenia gospodarstwa lub przedsiębiorstwa (art. 701, 702 kc),
- agenta na rzeczach dającego zlecenie (art. 763 kc),
- komisanta na rzeczach stanowiących przedmiot komisu (art. 773 kc),
- przewoźnika na przesyłce, która znajduje się u niego lub u osoby, która ją dzierży w jego imieniu albo dopóki może nią rozporządzać za pomocą dokumentów (art. 790 kc),
- spedytora na przesyłce (art. 802 kc),
- utrzymującego hotel lub podobny zakład na rzeczach tam wniesionych (art. 850 kc),
- innych, na zasadach okreslonych w przepisach szczególnych.

Przedsiębiorca powinien zatem wydać samochód i wystawić rachunek za wykonane czynności. W przypadku ewentualnego braku zapłaty może on dochodzić swojej należności na drodze sądowej.
Dariusz_Kowalczuk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Administracyjne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron