• Porady prawne
Euro-tax.pl

OC za kradziony pojazd

polisy na życie, OC, AC, ubezpieczenia indywidualne, ubezpieczenia nieruchomości, majątku

OC za kradziony pojazd

Postprzez actt » Wt, 21 gru 2004, 18:28

Witam wszystkich.
Jestem poszkodowany w kolizji drogowej, której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Do kolizji doszło na światłach na skrzyżowaniu. Zostałem najechany przez znajdujący się za mną samochód, który z kolei został wcześniej najechany przez "uciekiniera". Z samochodu sprawcy oderwała się tablica rejestracyjna. Na podstawie numeru rej. policja odnalazła właściciela samochodu. Właściciel jednak przed zdarzeniem zgłosił kradzież auta. Na dzień dzisiejszy sprawa kradzieży jest umorzona. Zdewastowany samochód odnaleziono, sprawcy nie wykazano... Policja odmawia wypisania protokołu (ze względu na prowadzone czynności wyjaśniające)oraz jakiegokolwiek innego dokumentu, co uniemożliwia realizację wypłaty odszkodowania. Na dodatek oficer prowadzący sprawę poinformował mnie, że w przypadku niewykrycia sprawcy zakład ubezpieczeniowy nie wypłaci odszkodowania gdyż zakwalifikuje to pod: zasadę ryzyka - wyłączną winę osoby trzeciej (złodzieja). Mój ubezpieczyciel potwierdza taką ewentualność. Nie wiem w jakiej firmie jest ubezpieczony sprawca (samochód) ale podejżewam, że będzie chciał również wykorzystać ten zapis.
Udało mi się znaleźć następujące orzeczenie:

Ubezpieczyciel odpowiada na podstawie § 10 ust. 1 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1992 r. w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów (Dz.U. nr 96, poz. 475 ze zm.) za szkody wyrządzone w mieniu przez nieznanego sprawcę kierującego skradzionym pojazdem mechanicznym, którego posiadacz korzystał z ochrony ubezpieczeniowej.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 2002 r., sygn. III CZP 85/01

Czy mogę się na nie powałać w rozmowach z ubezpieczycielem? Czy nadal jest aktualne?
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje w temacie.

Pozdrawiam
actt
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Śr, 22 gru 2004, 14:31

Powołane przez Ciebie rozporządzenie dawno już przestało obowiązywać ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez actt » Śr, 22 gru 2004, 21:35

Jak wobec tego kształtują się moje szanse na uzyskanie odszkodowania?
Sytuacja jest o tyle przykra, że auto praktycznie nadaje sie do kasacji. Wina złodzieja jest ewidentna.Czy ubezpieczyciel aby uniknąć odpowiedzialności może wykorzystać zasadę ryzyka - wyłączną winę osoby trzeciej ? Jakie dokumenty muszę uzyskać na policji aby móc uruchomić sprawę u ubezpieczyciela. Jak do tej pory przeprowadzono oględziny i kalkulację szkody ale zrobił to mój ubezpieczyciel. Nie wiem w jakiej firmie ubezpieczony był samochód sprawcy i jak oni będą chcieli rozwiązać sprawę. W wyniku kolizji uszkodzone zostały poważnie 2 auta tak więc dla firmy ubezpieczeniowej jest na ręke aby nie wypłacać odszkodowania.
actt
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 23 gru 2004, 00:35

Ubezpieczyciel odpowiada na podstawie § 10 ust. 1 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1992 r. w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów (Dz.U. nr 96, poz. 475 ze zm.) za szkody wyrządzone w mieniu przez nieznanego sprawcę kierującego skradzionym pojazdem mechanicznym, którego posiadacz korzystał z ochrony ubezpieczeniowej.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 2002 r., sygn. III CZP 85/01

Czy mogę się na nie powałać w rozmowach z ubezpieczycielem? Czy nadal jest aktualne?



M.zd., to orzeczenie nadal jest aktualne, mimo zmiany stanu prawnego. Obecnie obowiązujące przepisy zawierają bowiem uregulowania analogiczne do tych, na które SN się powołał.

§ 10 ust.1 rozporządzenia stanowił:
Z ubezpieczenia OC przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierowca pojazdu mechanicznego są zobowiązani - na podstawie prawa - do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

Art. 34 obecnie obowiązującej ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych brzmi:

Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

§ 10 ust. 3 rozporządzenia stanowił:
Ubezpieczeniem OC objęta jest odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej wyrządziła szkodę ruchem tego pojazdu.

Art. 35 ustawy stanowi:
Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu.

§ 33 pkt 2 rozporządzenia stanowił:
Ubezpieczycielowi przysługuje uprawnienie dochodzenia od kierowcy pojazdu mechanicznego zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC odszkodowania, jeżeli kierujący:
2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa.


Art. 43 pkt 2 ustawy stanowi:
Zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:
2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia Indywidualne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron