nazwisko dziecka po matce

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

nazwisko dziecka po matce

Postprzez malutka102 » Cz, 28 gru 2006, 18:56

Jakie moga byc argumenty za tym aby dziecko nosilo nazwisko matki?? Prosze o pomoc.
malutka102
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez redaktor_afery_prawa » Cz, 28 gru 2006, 19:28

najprościej jak ojciec nie przyzna się do dziecka, dziecko nie ma ojca, matka ukryje kto jest ojcem - to z urzędu ma nazwisko matki, a do roku można badaniem getycznym udowodnić że jednak ma ojca który ma płacic alimenty :)
redaktor_afery_prawa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » Pt, 29 gru 2006, 00:03

Mnie i mojego męża kiedyś, dawno temu, przy ustalaniu formalności związanych ze ślubem cywilnym, zapytano czyje nazwisko, ojca czy matki, będą nosić dzieci, które się z tego związku urodzą. Można bylo sobie wybrać...
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez malutka102 » Pt, 29 gru 2006, 11:05

Jakie moga byc argumenty za tym aby dziecko nosilo nazwisko matki?? Chodzi o to ze sprawa jest juz w sądzie. Ojciec dziecka przyzna sie do niego, a ja nie chce zeby dziecko nosilo jego nazwisko. Chce zeby pozostalo nazwisko matki. Nie jestesmy malżeństwem. Prosze o pomoc.

[/quote]
malutka102
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » So, 30 gru 2006, 17:59

Nie wiem, jakie mogą być argumenty.
Widzę malutka, że to dla Ciebie ważne, więc poszperałam trochę po necie i zobacz:

Kiedy dziecko nosi nazwisko ojca?
Dziecko urodzone w małżeństwie albo co do którego zachodzi domniemanie (patrz informacje o ustalaniu ojcostwa) nosi nazwisko ojca wtedy, gdy małżonkowie tak postanowili w oświadczeniu składanym podczas zawierania małżeństwa. Dziecko nosi nazwisko ojca, jeżeli uznał on dziecko, a więc nadanie dziecku nazwiska ojca następuje tu automatycznie. WYJĽTEK: Aby dziecko, które uznał ojciec, nosiło nazwisko matki, potrzebna jest zgoda matki lub innego przedstawiciela ustawowego dziecka, a także odpowiednie oświadczenie ojca. W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa nadanie dziecku nazwiska ojca nie następuje automatycznie, gdyż nie ma takiego obowiązku. Aby dziecko nosiło nazwisko ojca potrzebne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Wniosek taki składa dziecko albo jego przedstawiciel ustawowy, którym z reguły jest matka. UWAGA! Jeżeli dziecko ukończyło 13 lat, w obu sytuacjach (dobrowolne uznanie dziecka i sądowe ustalenie ojcostwa) potrzebna jest także jego zgoda na nadanie mu nazwiska ojca. Jeżeli nie ustalono ojcostwa - dziecko nosi nazwisko matki. Wniosek o nadanie dziecku nazwiska ojca składa się do sądu opiekuńczego. Od takiego wniosku nie pobiera się opłat wpisowych.
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » So, 30 gru 2006, 18:02

Widzę, że to niezbyt dobry tekst, bo ojciec Twojego dziecka sam je uznał i nadanie nazwiska następuje bez wniosku.
Poszukam jeszcze, może coś znajdę :)
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » Pn, 1 sty 2007, 00:43

Dość "pouczające" są te dwa wątki:
forum 1 i forum 2

a ten i ten też na temat.

DOSIEGO ROKU!
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 1 sty 2007, 02:49

Do siego roku Wiesiu! :)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron