Nakaz zapłaty

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Nakaz zapłaty

Postprzez laporteki » Pt, 18 gru 2009, 16:54

Witam,
sąd może uchylić nakaz zapłaty w postępowaniu uproszczonym, jeśli w odpowiednim terminie dłużnik prawidłowo wniósł sprzeciw.
Czy prawidłowe wniesienie sprzeciwu oznacza tylko złożenie go w terminie i na odpowiednich formularzach czy sąd rozpatruje również zasadność, sens TREŒCI sprzeciwu dłużnika?
Np. dłużnik w terminie i na odpowiednim formularzu wniósł sprzeciw ale argumenty których w sprzeciwie używa, również świadczą na korzyść wierzyciela i potwierdzają rację wierzyciela. Czy wtedy i tak odbędzie się rozprawa w sądzie czy sąd może taki sprzeciw odrzucić?
pozdrawiam
laporteki
 

Postprzez Darek » Pn, 21 gru 2009, 17:18

Skuteczne wniesienie sprzeciwu (czyli w terminie i bez braków formalnych) skutkuje automatyczną utratą mocy wydanego nakazu zapłaty.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » Pn, 21 gru 2009, 22:18

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź.
laporteki
 

Postprzez laporteki » Pn, 21 gru 2009, 22:28

Zapomniałam o jeszcze jedną rzecz zapytać. W pozwie w dziale "inne żądania", zażądałam aby sprzedawca odebrał na swój koszt wielkogabarytowy towar. W nakazie zapłaty była mowa jedynie o zwrocie kosztów. Czy sąd zapomniał o tym żądaniu czy uznał je za oczywiste po prostu?
pozdrawiam
laporteki
 

Postprzez Darek » Wt, 22 gru 2009, 13:58

Sąd pominął Twoje żądanie ponieważ w postępowaniu uproszczonym można dochodzić tylko jednego roszczenia. Ponadto nakazem zapłaty nie można orzec nakazania określonego zachowania ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » Śr, 30 gru 2009, 23:12

Dziękuję za odpowiedzi Darku. Już ostatnie pytanie...jestem pewna że sprawę wygram (banalna sprawa o zapłatę) i czy w związku z tym mogę po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty dochodzić (w jakim trybie- uproszczonym?) zwrotu przez pozwaną pozostałych kosztów tj. porady prawnika, dojazdu do miejscowości gdzie odbędzie się rozprawa (przypuszczam że pozwana wniesie sprzeciw)?
pozdrawiam
laporteki
 

Postprzez Darek » Pn, 4 sty 2010, 13:54

Kosztów procesu możesz dochodzić w procesie obejmującym należność główną. Koszty procesu nie obejmują jednak "porad"- możesz udzielić pełnomocnictwa adwokatowi albo radcy prawnemu i wówczas jego wynagrodzenie zostanie zaliczone do kosztów procesu.

Od dzisiaj funkcjonuje Elektroniczne Postępowanie Upominawcze- może ba nie się zdecydujesz e-sąd :)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » Pn, 4 sty 2010, 18:50

Teraz juz za późno na e-sąd bo moja sprawa już jest w toku a w e-sądzie pozwy można składać dopiero od przyszłego tygodnia ale przy następnym dłużniku (a taki z pewnością się trafi bo prowadzę dział. gosp.) na pewno skorzystam z tej formy.
pozdrawiam :)
laporteki
 

Postprzez laporteki » Wt, 23 mar 2010, 13:01

Witam,
czy w sprawie cywilnej (pozew o zapłatę) mam prawo do wglądu do wszystkich akt sprawy? Przesunięto termin rozprawy gdyż pozwana przedłożyła zaświadczenie lekarskie, boję się że będzie tak przeciągać w nieskończoność. Niestety sąd jest na drugim końcu Polski, czy mogę więc wysłać do sądu pismo z prośbą o przesłanie na mój koszt kserokopii tego zaświadczenia?
pozdrawiam
laporteki
 

Postprzez Darek » Wt, 23 mar 2010, 18:35

Możesz uzyskać wgląd do akt sprawy. Za ksero zaświadczenia zapłacisz 1 zł. ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości